Szeptember 11. és 20-a között közös örmény–amerikai hadgyakorlatot tartanak a dél-kaukázusi országban – jelentette az Euractiv hírportál. Az örmény védelmi minisztérium közlése szerint a gyakorlat célja a két haderő közötti együttműködési képesség növelése a nemzetközi békefenntartó missziók tekintetében, azonban ennél sokkal erősebb üzenetet tartalmaz.
Az ukrajnai háború kirobbanását követően Moszkva egyre veszít befolyásából a térségben, ezt jól mutatja a karabahi békefenntartó misszió sikertelensége, valamint az is, hogy Jereván fokozatosan távolodik el a pár hónappal ezelőttig még első számú szövetségesének számító Oroszországtól.
A napokban Nikol Pasinján örmény miniszterelnök egy interjúban arról beszélt, stratégiai hiba volt az országa biztonságának garanciáját kizárólag Moszkvára bízni, valamint arra is utalt, hogy Oroszország a régió teljes elhagyását tervezi, hogy a világ más térségeire fókuszálhasson. Moszkva ezt tagadta, valamint a NATO-t vádolta meg azzal, hogy próbálja befolyását kiterjeszteni a Dél-Kaukázus térségben. Pasinján felesége egyébként szerdán Kijevbe utazott, hogy részt vegyen az örmény humanitárius segélyek átadásában – ez az első alkalom a háború kitörése óta, hogy Jereván bármilyen formában támogatja Ukrajnát.
Senkire nem kényszerítünk semmit. De természetesen felhívjuk partnereink figyelmét arra, hogy a NATO-val való szorosabb kapcsolat nem valószínű, hogy pozitív eredményeket hozna a saját biztonságuk szavatolása szempontjából
– fogalmazott némileg – az ukrajnai háború tükrében – fenyegetően Mihajl Galuzkin orosz külügyminiszter-helyettes. Örményország egyébként a Moszkva által életre hívott Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének tagja, valamint a területén működő orosz katonai bázis mellett orosz katonák is állomásoznak az országban.
Az örmények legnagyobb problémája, hogy az orosz békefenntartók a jelentések szerint képtelenek biztosítani a szakadár örmény területeket és az anyaországot összekötő egyetlen szárazföldi utat, a Lacsin folyosót.
A vádak szerint Azerbajdzsán blokád alá vonta a Hegyi-Karabah Köztársaság néven ismert szeparatista területet, nem engedi át a humanitárius segélyszállítmányokat. Baku ezt tagadja, ahogy Moszkva is, hogy bármi köze lenne az eseményekhez. A probléma nem új keletű, a Magyar Nemzet tudosítója még januárban járt a helyszínen, akkor a segélyszállítmányok zavartalanul haladtak át az ellenőrző pontokon.
A Kreml közlése szerint a hadgyakorlat aggodalomra ad okot és alaposan elemezni fogják azt.
Borítókép: Örmény és amerikai katonák (Forrás: Twitter)