Helyi idő szerint péntek késő este a Richter-skála szerinti 6,8-as erősségű földrengés rázta meg a marokkói Atlasz-hegységet. A rengés következtében házak dőltek össze, a nagy mennyiségű törmelék autókat zúzott szét, s utakat temetett be. A marokkói média szerint ez a legerősebb földrengés, amely eddig a királyságot sújtotta – írta az MTI. A belügyminisztérium közlése szerint a hatóságok „minden szükséges erőforrást mozgósítottak a beavatkozáshoz és az érintett területek megsegítéséhez”.
A helyi hírek szerint legalább 296 ember meghalt, de az áldozatok száma minden bizonnyal nőni fog. A katasztrófa elsősorban Al-Hauz, Marrákes, Uarzazate, Azilal, Sisaua és Tarudant településeket sújtotta. A Reuters londoni székhelyű világhírügynökség beszámolója szerint az áldozatok többsége hegyvidéki területeken élt, amelyet a mentőszolgálatok csak nehezen tudnak megközelíteni.
A CNN amerikai hírcsatorna arról ír, hogy a károk mértékét csak fokozta, hogy a rengés epicentruma 18 és fél kilométer mélyen volt, s ez nem számít mélynek.
A rengés mintegy 70 kilométerre történt Marrákes városától. A népszerű turistaközpontban szintén rongálódtak meg épületek, egyebek mellett egy minaret is.
A földrengést ugyanakkor érezni lehetett Rabatban, Casablancában, valamint Agadirban is. A közösségi médiába videók is felkerültek a földrengés pillanatáról. Ezeken az látszik, hogy az emberek menekülni kezdenek a szórakozóhelyekről is.
A marokkói belügyminisztérium szombati közlése szerint az elhunytak mellett legalább 153-an megsebesültek.
A hatóságok arra figyelmeztettek, hogy a lakosok továbbra is veszélyben vannak, hiszen utórengések lehetnek.
Emlékeztetjük önöket, hogy óvatosnak kell lenniük és biztonsági intézkedéseket kell hozniuk az utórengések veszélye miatt
– írta a hadsereg a korábban Twitter néven ismert X-en.
Az MTI emlékeztetett, legutóbb 19 éve, 2004. február 24-én történt hasonló katasztrófa az észak-afrikai országban: akkor a Richter-skála szerinti 6,3-as erősségű földrengés rázta meg a Rabattól 400 kilométerre északkeletre fekvő Al Hoceima települést, amely 628 ember halálát és jelentős anyagi károkat okozott. Előtte pedig 1960. február 29-én az ország nyugati partvidékén található Agadirban pusztított a földrengés, amely több mint 12 ezer ember – a város lakosságának egyharmada – halálát okozta.