Ma fogadja Putyin Erdogant

A találkozó fő témája a fekete-tengeri gabonaegyezmény meghosszabbítása lehet.

Lipcsey-Bidló Katalin
2023. 09. 04. 5:45
PUTYIN, Vlagyimir
Moszkva, 2023. augusztus 23. Vlagyimir Putyin orosz elnök videókapcsolaton keresztül vesz részt a BRICS-országok johannesburgi csúcstalálkozóján 2023. augusztus 22-én. A Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítõ BRICS-csoport állam- és kormányfõi augusztus 22. és 24. között üléseznek Dél-Afrikában. MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Mihail Klimentyev Fotó: Mihail Klimentyev
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnöki találkozó időpontját és helyszínét csak napokkal ezelőtt jelentették be, miután Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtökön Moszkvában fogadta török hivatali kollégáját, Hakan Fidant. A találkozó kiemelt témája a fekete-tengeri gabonaegyezmény meghosszabbítása lehet az elemzők szerint. Törökország az ENSZ-szel közösen közvetített 2022 júliusában egy olyan megállapodás érdekében, amely lehetővé tette Ukrajnának, hogy gabonát és más élelmiszereket szállítson három ukrán kikötőből. Az ENSZ és Oroszország között pedig egy külön memorandum született ugyanebben az időben, amelyben ígéretet tettek arra, hogy elhárítják az akadályait Moszkva élelmiszer- és műtrágyaexportja előtt a világpiacon. Oroszország azonban kilépett az egyezményekből, arra hivatkozva, hogy nem teljesültek a feltételei.

A csütörtöki kétoldalú külügyi megbeszélésén Lavrov kijelentette: tudtára adta partnerének, hogy mit kell tennie a Nyugatnak a fekete-tengeri gabonaegyezmény helyreállításához. Hakan Fidan pedig azt mondta, Ankara folytatni fogja a megállapodás visszaállítása iránti erőfeszítéseit. 

Amikor a gabonaegyezmény török közvetítéssel megszületett, akkor többen úgy gondolták, hogy ez egy jó tárgyalási alap lehet a későbbiekben a béketárgyalások során is. Törökország a kezdetektől próbál kiharcolni egy olyan pozíciót magának, amellyel közvetíthet a két fél között, hogy közelebb kerüljenek a békéhez

– mondta lapunknak Tárik Meszár, az Eurázsia Központ és az MCC kutatója.

Ugyanakkor az elmúlt hónapokban Moszkva és Ankara között feszültség alakult ki, miután Törökország bizonyos kérdésekben Ukrajna mellé állt: többek között fegyvereket küldött a háborúban álló országnak, Erdogan elnök találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is, és nyilatkozat szintjén támogatta Ukrajna NATO-csatlakozását is. 

Erdogan azonban nem állt be a nyugati szankciós politika mögé, láthatóan végig próbál ellensúlyozni a két fél között, ami mindig is jellemző volt a török külpolitikára

– jegyezte meg a szakértő. Tárik Meszár hozzátette, a mostani látogatás lehetőség lesz a két ország közötti viszony valamilyen szintű rendezésére, és Putyinnak sem érdeke, hogy elszigetelődjön. – Moszkva érdeke az, hogy az eddigi tárgyalópartnereivel mindenképp megmaradjon a kapcsolata, és Ankara számára is fontos, hogy rendeződjön a viszonya Oroszországgal − fogalmazott. Éppen ezért lehet a találkozó másik fontos témája Szíria, a felek megpróbálhatják feloldani az érdekellentéteket. Míg Moszkva ugyanis a szíriai kormányerők mellett áll, addig Ankara kormányellenes milíciákat támogat.

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök videókapcsolaton keresztül vesz részt a BRICS-országok johannesburgi csúcstalálkozóján (Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Mihail Klimentyev)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.