Pekingbe utazott kedden Matteo Zuppi bíboros, Ferenc pápa különleges küldöttje, hogy folytassa a már korábban megkezdett vatikáni békemissziót. Ez egy újabb próbálkozás a Vatikán részéről a fegyverek elhallgattatására, a konfliktusban álló felek egymáshoz való közeledésének segítésében.
A Szentszék meglátása szerint Kína kulcsfontosságú szereplője lehet az igazságos és hosszú távú béke megteremtésének. Kétségtelen, hogy Ferenc pápa a Mongóliába tett apostoli látogatása alkalmával többször is megszólította Kína politikai vezetőit, népét és a katolikus közösség tagjait.
A sajtóhírek szerint Zuppi bíboros a legfontosabb politikai vezetőkkel, köztük Li Csiang kínai miniszterelnökkel tárgyal. A bíboros pekingi látogatása nem egy elszigetelt közvetítési próbálkozás, Olaszország, az USA, az Európai Unió és a NATO is támogatásáról biztosította.
A szentatya a budapesti apostoli látogatásáról hazatérve, a repülőn tartott sajtókonferencián szólt először az újságíróknak a titkos békemisszióról. Azóta számos alkalommal megerősítette, hogy a béketeremtés segítője akar lenni, a Szentszék nem nézi tétlenül az értelmetlen vérontást, minden eszközt megragad, hogy előmozdítsa a kiegyezést Moszkva és Kijev között.
Zuppi bíboros június elején Kijevbe látogatott, egy hónappal később Moszkvába, július közepén pedig Washingtonba, ahol a legmagasabb politikai vezetőkkel tárgyalt. A pápa különleges küldöttjének mindeddig konkrét eredményeket nem sikerült elérnie, de bízik abban, hogy erőfeszítései nem hiábavalók. A napokban újabb diplomáciai feszültség alakult ki Kijev és a Vatikán között.