Barabás T. Jánost, a Magyar Külügyi Intézet vezető munkatársát azzal kapcsolatban kérdeztük, hogy
Marcel Ciolacu román kormányfő országa schengeni csatlakozásával hozta összefüggésbe azoknak az igényeknek a rendezését, amelyeket az osztrák OMV támasztott Romániával szemben a Neptun Deep fekete-tengeri földgázprojekttel kapcsolatban.
A miniszterelnök hétfőn a hivatalában fogadta az OMV-csoport Alfred Stern vezérigazgató vezette küldöttségét. Ciolacu a találkozó után kiadott közlemény szerint kifejezte reményét, hogy Karl Nehammer osztrák kancellár teljességgel megalapozatlan ellenkezése Románia Schengen-tagságát illetően nem fogja kedvezőtlenül érinteni az OMV romániai megítélését, mert az egyik félnek sem lenne jó.
Az ügyben megszólalt Kelemen Hunor, a jelenleg ellenzékiben lévő Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke is.
A politikus szerint az Európai Bizottságnak jobban kellene tudni befolyásolni Ausztria magatartását a schengeni övezet bővítésével kapcsolatban.
Mint fogalmazott, jóval határozottabb fellépéssel kell érvényt szerezni Románia érdekeinek.
A szakértő arra emlékeztetett, hogy az OMV az egyik legnagyobb befektető Romániában, a többségi tulajdonában lévő OMV–Petrom a legnagyobb romániai vállalat. – A tengertalapzati gázkitermelés is feladata lenne, de különböző romániai politikai-gazdasági lobbik és nemzetközi bonyodalmak, például az ukrajnai háború akadályozzák a termelés beindítását – mondta Barabás T. János. Szerinte a gázprojekt elodázása részben jeladás az osztrák kormánynak a schengeni csatlakozás megtorpedózása miatt.
A helyzet feszült: az OMV–Petrom beperelte a román államot a párizsi Nemzetközi Választottbíróságon, arra hivatkozva, hogy a projektet is érintő törvény bizonyos rendelkezései korlátozzák a Fekete-tengerből származó földgáztermelést. Bukarest egy rámenős nemzetközi ügyvédi irodát bízott meg gázügyben az osztrák vádak kivédésre, ami jelzi a románok harcias hangulatát. Közben Románia Schengen miatt az uniós bírósághoz fordulna
– mondta a szakértő.
Hozzátette: az OMV az elmúlt évben növelte az orosz gáz behozatalát Ausztriába. Barabás T. János szerint az osztrák parlament támogatja a mostani bécsi politikai és gazdasági kurzust, így amíg nem lesznek uniós szankciók Ausztria ellen, addig nem várható lényegi változás az álláspontjukban.
Borítókép: Marcel Ciolacu román kormányfő (Fotó: Photothek/dpa Picture-Alliance/AFP/Janine Schmitz)