Segíti vagy gátolja Ukrajnát a CIA? – Egy amerikai–orosz alku befolyásolhatja a háborút

Több sikeres megbeszélésen van túl William Burns CIA-igazgató orosz partnereivel.

Forrás: Kyiv Post2023. 09. 16. 11:42
CIA Report
79000158 Fotó: Charles Ommanney
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A washingtoni politikai elit nagy része nem veszi tudomásul, hogy a halogatásuk miatt ukrán katonák és civilek ezreinek kellett az életükkel fizetniük. Ha egy évvel ezelőtt száz vagy még több F–16-os vadászgép állt volna Ukrajna rendelkezésére, akkor ez az átkozott háború már a múlté lenne” – írják Frederick Starr és Andrej Piontkovszkij Oroszország-szakértők a Kyiv Post angol nyelvű ukrán lapban megjelent véleménycikkükben.

Ebben azt fejtegetik, hogy a majd hatszáz napja tartó háborúban az amerikai központi hírszerző ügynökség (CIA) vezetője, William Burns valójában a segítője vagy a gátja-e Kijev győzelmének.

A szerzők rámutatnak, hogy amíg Oroszország teljeskörű háborút folytat Ukrajna ellen, a Nyugat ugyan küldött fegyvereket Kijevnek, mégis megtiltotta, hogy válaszcsapásokat mérjen Oroszország területére. Igaz, Anthony Blinken amerikai külügyminiszter egy korábban tett megjegyzésében egyértelműen megerősítette Ukrajna jogát arra, hogy a megszállók kiűzésére minden rendelkezésére álló fegyvert bevessen, ideértve az agresszor területére mért csapásokat.

Starr és Piontkovszkij a Newsweek egyik cikkére hívják fel a figyelmet, amely A CIA vakfoltja az ukrajnai háborúban címmel jelent meg. Eszerint 2021 novemberében Burns közvetlen kapcsolatot kezdeményezett Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Ironikus, de a találkozó rendkívül sikeres volt

– fogalmazott egy magas rangú CIA-tisztviselő a portálnak.

Ezt követően a Biden-adminisztráció azt ígérte, hogy „nem fog közvetlen konfliktusba kerülni, és nem törekszik rezsimváltásra Oroszországban” – elemzők szerint az előbbinek a világháború elkerülése, utóbbinak „az ismert rossz az ismeretlennel szemben” az indoka.

A véleménycikk szerint a Burns–Putyin-alku egyik része tehát az, hogy Washington megtiltja Ukrajnának, hogy csapásokat mérjen orosz területre, cserébe pedig Moszkva nem támad NATO-tagországot. Burns később elvileg Kijevet is tájékoztatta az alkuról.

Júniusban Szergej Nariskin, az orosz külügyi hírszerzés vezetője telefonon egyeztetett Burnsszel, újra megvitatva hogy mit kellene tenni Ukrajnával. Egy hónappal később pedig a CIA szóvivője arra figyelmeztette Kijevet, hogyha folytatja a szabotázscselekményeket – a dróntámadásokat – Oroszországban, annak katasztrofális következményei lehetnek. 

A szerzők szerint ugyanakkor indokolatlan a Newsweek öröme Burns titkos alkuja kapcsán. A cikk szerint még a 2024-es választások előtt az ukránpárti képviselőknek meghallgatásokat kellene kezdeményezniük, amelyekben lerántják a leplet az amerikai–orosz szövetségről, rávilágítva annak okára és részleteire.

Starr és Piontkovszkij szerint egy olyan világban élünk, ahol a nagyhatalmak szabják meg a szabályokat, míg a kis országok alázatosan engedelmeskednek, ám ezt nem szabadna elfogadni, és nem kellene ilyen kényszer alatt élni. A szerzők azt már nem teszik hozzá, hogy az amerikai 75 milliárd dollár értékű pénzügyi, humanitárius- és fegyversegélyek nélkül Ukrajna biztosan nem tudta volna ilyen sokáig húzni az Oroszországgal szembeni ellenállását.

Borítókép: A CIA-székház Virginia államban ((Fotó: Getty Images/Charles Ommanney)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.