A külgazdasági és külügyminiszter Budapesten fogadta algír kollégáját, Ahmed Attaf külügyminisztert, akivel számos témában tárgyalást folytattak. Többek között szót ejtettek a nigeri puccsról és annak következményeiről, a földgázvásárlás lehetőségéről Algériától, a migrációról és az ukrajnai háborúról is.
A Magyar Nemzet kérdésére Algéria külügyminisztere elmondta, hogy az ukrajnai háború egyik kritikus szegmense, vagyis a gabonaszállítás kérdése egyelőre nem érinti komolyabban az észak-afrikai országot, ugyanis a kormány az elmúlt időszakban hatalmas mennyiségű gabonát halmozott fel, aminek köszönhetően az elkövetkezendő időszakban biztonságban van Algéria élelmiszerellátása.
Szintén lapunk kérdésére a külügyminiszter elárulta, hogy a nigeri puccs Algéria biztonságát sok szempontból is veszélyezteti. Az egyik ilyen a terrorizmus, a terrorista tevékenység egyre nagyobb területen való elterjedése, illetve az etnikai feszültségek növekedése, a zavargások kialakulása.
A másik ilyen, egyre égetőbbé váló probléma a menekültkérdés, ugyanis Algéria egy több mint ezer kilométeres határszakaszon osztozik Nigerrel, ahol a külügyminiszter szerint az elmúlt időszakban folyamatosan nőtt a migránsok száma.
A Nigerrel közös határt nehéz lesz ellenőrizni, ugyanis ez a szakasz körülbelül ezer kilométer hosszú. Ezek mind a puccs aggasztó következményei lehetnek, amelyekkel Algéria számol. A kormányunk ugyanakkor korábban tett egy békejavaslatot, azoknak az elképzeléseivel ellentétben, akik a katonai megoldásban hisznek
– jelentette ki Ahmed Attaf.
Szijjártó Péter az Algériából történő földgázvásárlással kapcsolatban kifejtette: annak egyik feltétele, hogy legyen fizikai összeköttetés az olasz és a magyar földgázhálózatok között, ami a szlovén gázvezetékekkel való összekapcsolódás után fog megvalósulni. A másik feltétele pedig egy ilyen megállapodásnak, hogy megfelelő legyen a földgáz ára.
Algéria ma már az Európai Unió harmadik legnagyobb földgázellátója. Oroszországot és Norvégiát követően a harmadik legnagyobb földgázmennyiséget az európai országok Algériából vásárolják. Ez nekünk fizikailag akkor lesz majd lehetséges, hogyha a Magyarországot Szlovéniával összekötő földgáz-interkonnektor megépül. Hogyha megépül az az interkonnektor, akkor Szlovénián keresztül létrejön a fizikai kapcsolat a magyar és az olasz gázvezetékrendszer között, ahova az algériai szállítások egy jelentős része érkezik
– jelentette ki a külügyminiszter.
A tárcavezető a 2022-es magyarországi országgyűlési választásokba való amerikai beavatkozásokról lapunknak elmondta: senki által komolyan nem vitatható tény, hogy a tavalyi magyarországi országgyűlési választásokba Amerikából beavatkoztak.
Sok-sok millió, tízmillió dollárral Amerikából beavatkoztak a magyar parlamenti választásba, és a beavatkozásnak az volt a célja, hogy az ellenzék nyerjen, Orbán Viktor és a kormányzó Fidesz pedig veszítsen. Ezáltal pedig előálljon egy olyan helyzet, hogy Magyarország is a háborúpártiak oldalára kerüljön, Magyarország is szállítson fegyvert, és legyen egy egyhangú háborúpárti álláspont Európában
– tette hozzá Szijjártó Péter, aki ezzel kapcsolatban rendkívül aggályosnak nevezte, hogy ez a beavatkozás továbbra sem szűnt meg, ugyanis a magyarországi médiumok jelentős része külföldi, többek között amerikai forrásból működik.
Borítókép: Ahmed Attaf algériai külügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter sajtótájékoztatót tart Budapesten, a minisztériumban (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)