A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az ottawai vezetés nem készül megtorló intézkedéseket tenni. Joly elmondta: India azzal fenyegetőzött, hogy egyoldalúan megvonja a diplomaták hivatalos státusát péntekig, ha nem hagyják el a dél-ázsiai országot. A kanadai diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy Újdelhi ezen lépése észszerűtlen, példa nélkül álló és a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény egyértelmű megsértését jelenti.
Tekintettel India cselekményeinek hatására diplomatáink biztonságára, elősegítettük biztonságos távozásukat Indiából
− tette hozzá a külügyi tárcavezető.
Amennyiben engedjük, hogy a diplomáciai mentesség szabályát megsértsék, egyetlen diplomata sem lehet biztonságban többé sehol ezen a bolygón. Ebből az okból nem élünk válaszintézkedéssel
− hangsúlyozta Joly, hozzáfűzve, hogy a 41 diplomatával együtt 42 családtagjuk is elhagyta az országot.
India szeptemberben felkérte Kanadát, hogy csökkentse diplomáciai személyzetét a dél-ázsiai országban, miután Justin Trudeau kanadai miniszterelnök arról beszélt: hiteles bizonyítékok vannak arra, hogy indiai kormányügynökök állhatnak a júniusban Vancouver egyik elővárosában meggyilkolt kanadai szikh szeparatista, Hardip Szingh Nidzsar halála mögött.
India tagadta a Nidzsarral kapcsolatos kanadai vádakat, akit Újdelhi terroristaként tartott nyilván.
A vízvezeték-szerelő Nidzsar annak az egykor erős mozgalomnak a vezetője volt, amely egy független szikh állam, Khalisztán létrehozására törekedett – írja a CBS amerikai hírcsatorna. Az 1970-es és 1980-as években egy évtizedes véres szikh lázadás rázta meg Észak-Indiát, amelyet a kormánynak végül sikerült levernie.
A khalisztáni mozgalom a politikai erejének nagy részét elvesztette, de még mindig vannak támogatói az indiai Pandzsáb államban, valamint a jelentős tengerentúli szikh diaszpórában. Bár az aktív lázadás évekkel ezelőtt véget ért, az indiai kormány többször figyelmeztetett arra, hogy a szikh szeparatisták megpróbálnak visszatérni.
A mostani visszahívás után 21 kanadai diplomata maradt Indiában.
Borítókép: Hardip Szingh Nidzsar egy népszavazásért kampányoló plakáton (Forrás: Facebook/Hardip Szingh Nidzsar)