A Hamász által Izrael ellen elkövetett terrortámadásokat követően vannak arra utaló jelek, hogy az X/Twittert illegális tartalmak és dezinformáció terjesztésére használják az EU-ban
− írta posztjában Breton.
A tét nem kicsi, hiszen ha tényleg megindul a hivatalos vizsgálat, az hónapokig vagy akár évekig elhúzódó eljárást, és akár a cég globális bevételének hat százalékáig terjedő bírságot jelenthet. A Business Insider üzleti híroldal információi szerint az európaiak nagyjából a havi aktív felhasználók kilenc százalékát teszik ki.
Amióta Musk felvásárolta az akkor még Twitter névre hallgató közösségi média platformot, folyamatosan támadják, amiért nem hajlandó gátat vetni a gyűlöletbeszéd terjedésének.
Az EU digitális irányelve értelmében a közösségi platformoknak átfogó veszélyelemzést kell készíteniük a gyűlöletbeszéd és egyéb illegális tartalmak terjedéséről a saját felületükön, és nagyobb betekintést kell engedniük a külső auditoroknak, szabályozóknak és civileknek – írja a Politico hírportál.
Mivel Musk ragaszkodik a szólásszabadság érvényesítéséhez, és ennek érdekében többek között a tartalmak moderálását végző csapat létszámát is csökkentette, óhatatlanul összeütközésbe kerülhet az uniós szabályozással.
A helyzet enyhítésére Thierry Breton az elmúlt időszakban kétszer is találkozott Muskkal, de úgy tűnik, nem közeledett a két fél álláspontja. Egy a Business Insidernek név nélkül nyilatkozó forrás szerint Muskot kifejezetten dühíti a DSA-nek való megfelelés kényszere, és az üzletember nem arról híres, hogy ne lépne, ha valami bosszantja.
Ráadásul Musk időközben a cég csaknem összes európai irodáját bezárta, a párizsi, berlini és madridi kirendeltségek megszüntetése után csak Dublin és az immár EU-n kívüli London maradt talpon, így
reálisnak tűnik annak a veszélye, hogy az európai felhasználók a továbbiakban tényleg kiszorulnak az X-ről.
Ezek után Elon Musk cáfolta az információkat.
Borítókép: Elon Musk (Fotó: MTI/EPA/Justin Lane)