Reggel hét órakor Bulgáriában 12 299 szavazókörben megkezdődtek a helyhatósági választások, amelyek hivatalosan este nyolc óráig tartanak, de szükség esetén a nyitvatartás 21 óráig meghosszabbítható. A bolgárok önkormányzati képviselőket, polgármestereket és a régió polgármestereit választják. A tét – amennyiben a jelenleg kormányzó neoliberális Folytatjuk a változást (PP) párt csúfosan alulmaradna – óriási, hiszen ez a kimenetel a kormány bukását is okozhatja.
Mivel a PP pártnak nincs országos hálózata, minden erejüket a fővárosra, Szófiára összpontosították, és ezen áll vagy bukik a párt politikai jövője. Eredetileg a választók szabadon dönthettek volna, hogy szavazógépen vagy papíralapon kívánnak voksolni, de péntek este a központi választási bizottság megtiltotta a gépi szavazás lehetőségét.
A kormányzó koalíció sikerét súlyosan beárnyékolja a két napja kirobbant választási csalás gyanúját keltő botrány.
Mint ahogy lapunk is beszámolt róla, a titkosszolgálatok videófelvétele rögzítette, ahogy a kormány egyik miniszterhelyettese – annak ellenére, hogy a teremben lévők figyelmeztették, hogy ez szabálytalan – rögzítette a szavazógépek kódjait, és saját adathordozójára töltött le egy sor információt.
Védelmében szólva azt állította, a forráskódokat azért rögzítette, mert a hétvégén „nézegetni akarja őket, és játszani szeretne velük”. A pendrive bevitele a szavazógépek raktárába „idióta cselekedet volt, amelynek katasztrofális következményei lehetnek” – jelentette ki Mihail Konsztantinov választási szakértő.
A bolgár központi választási bizottság végül a botrány miatt úgy döntött, hogy nem lesz gépi szavazás a választásokon, minden szavazókörzetben kizárólag szavazólappal lehet majd voksolni.
Sajtóértesülések szerint tegnap este óriási botrány tört ki a PP párt székházában Vaszil Terziev, a neoliberálisok főpolgármester jelöltje és Kiril Petkov pártelnök között. A régi kommunista nómenklatúrával és korábbi titkosszolgálati felmenőkkel rendelkező multimilliomos Terziev emlékeztette a párt vezetőségét és Petkovot, hogy több mint ötmillió levát (két és fél millió eurót) fektetett bele abba, hogy Szófia polgármestere lehessen, majd dühösen távozott.
Legutóbb a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) egyértelmű győzelmével zárultak a helyhatósági választások Bulgáriában, a jobbközép párt akkoriban kormánypártként az ország 27 legnagyobb településéből 22-ben aratott győzelmet.
A Gallup International Balkan közvéleménykutató friss felmérése szerint az október 29-i önkormányzati listás szavazáson a választásra jogosultak mindössze 44,8 százaléka járul az urnák elé.
Az alacsony választási aktivitás azzal magyarázható, hogy a gépi szavazás eredményei manipulálhatók. Emlékezetes, a neoliberális Folytatjuk a változást párt a gépi szavazás eredményeinek befolyásolásával szerezte meg két éve a hatalmat, és ahogy időközben egy kiszivárgott beszélgetésből kiderült, enélkül csupán „10-15 képviselőjük lenne a parlamentben”.
Előzetes felmérés szerint a válaszadók 24,9 százaléka továbbra is a Bojko Boriszov vezette GERB párt mellett voksolna, 16,8 százaléka pedig a jelenleg kormányzó neoliberális Folytatjuk a változást (PP)–Demokratikus Bulgária (DB) koalícióra, akik eddig fő esélyesnek számítottak a főváros, Szófia megnyerésére. Az egyre erősödő oroszbarát baloldali Vazrazsdane párt a voksok 15,8 százalékára, a török liberális a Mozgalom a Jogokért és Szabadságokért (DPSZ) 12,7, a Bolgár Szocialista Párt 9,5, a Van ilyen nép (ITN) – négyszázalékos eredményre számíthat, csupán a megkérdezettek 2,1 százaléka választana független jelöltet.
Cikkünk megjelenéséig nem történt rendkívüli esemény, a választások normális mederben zajlanak.