Az azerbajdzsáni média jelentése szerint vasárnap egy ENSZ-misszió érkezett Hegyi-Karabahba, miután az örmények tömeges kivonulását eredményező azerbajdzsáni katonai offenzíva a végéhez közeledik.
A misszió, amelyet egy magas rangú ENSZ-segélytisztviselő vezet, mintegy harminc év óta az első alkalom, hogy a világszervezet bejutott a régióba.
Örményország azt kérte a Nemzetközi Bíróságtól, hogy utasítsa Azerbajdzsánt, vonja ki minden csapatát a hegyi-karabahi polgári létesítményekből, és biztosítson bejutást az ENSZ-nek.
A Nemzetközi Bíróság februárban arra kötelezte Azerbajdzsánt, hogy biztosítsa a szabad mozgást a régióba vezető és onnan induló, Lacini-folyosónak nevezett területen.
A Hegyi-Karabahból a szomszédos Örményországba áttelepülni kívánók átköltöztetésének folyamata a végéhez közeledik
– idézte az orosz RIA hírügynökség vasárnap késő este az örmény kormányt.
Korábban vasárnap az Egészségügyi Világszervezet azt közölte, hogy jóval több mint százezer, Hegyi-Karabahból származó örmény nemzetiségű személy tette meg az utat kevesebb, mint egy hét alatt.
Aktiváltuk vészhelyzeti rendszereinket, és a szükségletek teljes körű felmérését követően szakértőket küldünk az országba, akik kezelik a betegeket, és az alapvető egészségügyi szolgáltatások, illetve a vészhelyzeti koordináció területén is segítséget nyújtanak. A kihívások valóban óriásiak, és mi ott vagyunk, hogy mindent megtegyünk, amit tudunk
– mondta dr. Hans Henri P. Kluge, a WHO Európai Regionális Irodájának regionális igazgatója egy közleményben.
A kimerült örmény családok távozását a héten egy üzemanyagraktárban történt robbanás is megnehezítette, amely legalább 170 ember halálát okozta.
Nazeli Bagdaszárján, az örmény miniszterelnök szóvivője szerint az azeri hadműveletet követően szinte teljesen elhagyták a jogilag Azerbajdzsánhoz tartozó, örmény többségű Hegyi-Karabah területét az örmény lakói, akik anyaországukba távoztak.
Hivatalos adatok szerint mintegy 120 ezer örmény élt az enklávéban a szakadár köztársaság hét elején bejelentett feloszlatása előtt, és úgy tűnik, Azerbajdzsán maradásra vonatkozó felhívásai nem jártak eredménnyel.
Borítókép: Hegyi-karabahi örmény menekültek teherautón érkeznek az Örményországot Hegyi-Karabahhal összekötő Lacini-folyosó ellenőrző pontjához 2023. szeptember 26-án (Fotó: MTI/EPA/Roman Iszmajilov)