Nagyon rosszul esik, hogy rengeteg egyetemista vesz részt az Izrael-ellenes tüntetésekben, ráadásul gyakran szervezőként. Ez a háború nem Izrael és Palesztina között dúl. Ez egy háború Izrael és a Hamász között, egy terrorszervezet, amely ugyanúgy bűnös az ártatlan palesztinok lemészárlása, mint az ártatlan izraeliek halálának tekintetében
– fogalmazott Natalie Sanandaji a Fox News amerikai hírcsatornának. Az amerikai nő egyike azoknak, akik túlélték a Hamász terroristáinak vérengzését egy izraeli elektronikus zenei fesztiválon. Mások nem voltak ennyire szerencsések: sajtóinformációk szerint legkevesebb kétszázhatvanan vesztették életüket a fesztiválozók közül.
Sanandaji felidézte, hogy a tragikus reggelen, október 7-én egy izraeli ismerőse ébresztette, aki a helyzethez képest szokatlan nyugalommal közölte vele, hogy a fesztivál felett a légtérben több rakétát is elfogtak. – A nyugodtsága csak még jobban rávilágít, hogy mennyire mindennapi dolog ez a helyiek számára – magyarázta a nő. A helyzet komolyságát – folytatta – csak akkor kezdték igazán érezni, amikor a zene megállt és a biztonsági emberek felszólították a fesztiválozókat, hogy hagyják el a területet. Mint mondta, ezt követően még használta az egyik mellékhelyiséget.
Ennek akkor nem tulajdonítottam nagy jelentőséget, azonban a vérengzésről felkerült videókon jól látszik, hogy a Hamász terroristái pont azokban a mosdókban mészárolták le az embereket, amikben én voltam néhány pillanattal azelőtt
− emlékezett vissza Sanandaji. Ezt követően felidézte, hogy a biztonságiak felszólítását követően eluralkodott a káosz: sokan az árkokban próbáltak menedéket keresni, autókba ugrottak és menekültek volna a helyszínről, azonban az utak teljesen bedugultak. Az amerikai nő és barátai gyalog folytatták a menekülést, mint később kiderült, nagyon jól tették.
A dugóban álló gépjárművek utasait, akárcsak az árkokban rejtőzködőket könyörtelenül lemészárolták a terroristák.
Sanandajit és társait végül egy ismeretlen férfi mentette meg, aki fehér kisbuszával a beszámolók szerint legalább ötven embert menekített ki a fesztiválról.
Noha az amerikai nő elmondása szerint nem tudja, ki volt a hős, a sajtót végigjárta egy szintén fehér kisbuszt vezető beduin sofőr története, aki több tucat ember életét mentette meg a fesztiválon. A férfi elmondása szerint azóta sem sikerült kiheverni a traumát, pszichológushoz jár. – Farkasszemet néztem a halállal, de tudtam, hogy nem adhatom fel. Meg kellett mentenem őket – fogalmazott a The Times of Israel hírportálnak.
Sanandaji az Izrael-ellenes tüntetésekre visszatérve elmondta, a legnagyobb probléma a félretájékoztatás.
Sokan a résztvevők közül soha nem jártak Izraelben, soha nem jártak Gázában, nem tudják, mi történik ott valójában
− mutatott rá. Hozzátette: ezek a fiatalok elhiszik, amit az interneten látnak, emiatt pedig tüntetni kezdenek, holott hiteles információik nincsenek az eseményekről.
Borítókép: Siraz Tamamot temetik a közép-izraeli Holonban 2023. október 17-én (Fotó: MTI/AP/Pétrosz Jannakurisz)