Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova arra emlékeztetett,
egy évvel ezelőtt Ursula von der Leyen szó szerint a következőket állította: a világ valaha látott legkeményebb szankciói következtében Oroszországban a repülőgépek nem tudnak felszállni, az orosz ipar darabokra szakadt, és a pénzügyi rendszer lélegeztetőgépen van.
Zaharova emellett felidézte Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének egyik véleménycikkét is, amelyben azt állította, hogy azok az állítások, miszerint a szankciók nem működnek, egyszerűen hamisak, majd pedig kijelentette, hogy a szankciók Oroszországra gyakorolt hatása nőni fog.
Az EU tisztségviselői azonban nem beszélnek arról, hogy milyen következményekkel járnak a szankciók magára az EU-ra nézve. 2023 második negyedéve óta az EU gazdasági növekedése gyakorlatilag nulla. Az Eurostat adatai szerint 2023 augusztusában az EU ipari termelése 4,4 százalékkal csökkent 2022 augusztusához képest. A dezindusztrializációt súlyosbítja a termelésnek az EU-ból az USA-ba történő áthelyezése. Mindeközben pedig a legtöbb uniós ország krónikus költségvetési hiánnyal és túlzott államadóssággal küzd
– jelentette ki Zaharova, majd hozzátette, hogy mindeközben Oroszország már hosszú évek óta alkalmazkodik a szankciós korlátozásokhoz, és a jövőben is alkalmazkodni fog azokhoz.
A külügyi szóvivő emellett ismertette, hogy a szankciók ellenére a munkanélküliség történelmi mélyponton, három százalékon van Oroszországban, ami a fele az EU-ban mért értéknek. A GDP növekedése pedig Zaharova szerint 2023 végére várhatóan eléri a 2,8 százalékot. Marija Zaharova végül úgy összegzett, az Európai Unió arrogánsan Oroszország nélkülözhetetlen partnerének képzelte magát.