Az HonestReporting (Őszinte tudósítás) nevű médiát vizsgáló szervezet közzétett jelentése etikai aggályokra hívja fel a figyelmet az október 7-i, Izrael elleni támadás körülményeinek kapcsán. Az Izrael-barát médiafelügyeleti szerv a kiadott anyagában olyan esetekre is rávilágít, amikor neves hírcsatornáknak dolgozó operatőrök „véletlenül” a kora reggeli órákban érkeztek a határhoz, ami szerintük kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy tudtak-e előre a támadásról.
A jelentés kiemel konkrét személyeket is. Hassan Eslaiah szabadúszó fotóriporter, a CNN-nek is dolgozott, és elsőként jelentkezett képanyaggal égő izraeli tankról és Izraelbe érkező terroristákról. Azóta letörölt X-bejegyzéseiben mindenféle sajtóigazolvány nélkül fotóztatta le magát az égő tank előtt.
Az Honest Reporting felhívja a figyelmet arra is, hogy az Associated Press (AP), az Amerikai Egyesült Államok legrégebbi és legnagyobb hírügynöksége az adatbázisában szereplő fotóról utólag eltávolította a fotósok neveit.
A Reuters forrásai kapcsán is aggályokat fogalmaz meg, ugyanis a hírügynökség közzétette Mohammed Fayq Abu Mostafa és Yasser Qudih gázai fotóriporterek fotóit, akik szintén a határon voltak, éppen amikor több tucat behatoló tört Izraelbe.
Bár megkeresésükre a CNN elmondta, hogy minden kapcsolatot megszakít Hassan Eslaiah-val, és az AP és a Reuters egyaránt azt írták, hogy nem volt előzetes tudomásuk a támadásról, a jelentés szerzői mégis azt állítják:
Úgy tűnik, hogy a határt nemcsak fizikailag, hanem újságírói szempontból is áttörték.
Borítókép: Az izraeli hadsereg által 2023. november 5-én közreadott képen izraeli katonák szárazföldi hadműveletet hajtanak végre a Gázai övezetben (Fotó: MTI/AP/Izraeli véderők)