Izrael azzal vádolja a Hamászt, hogy a kórház alatt egy parancsnoki központot működtet, ezt azonban a kórház egyik vezető orvosa a BBC-nek nyilatkozva tagadta, hazugságnak nevezve azt, hogy a Hamász jelen lenne a kórházban.
A zsidó állam tagadja, hogy támadást intézett volna a létesítmény ellen. Az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője, Daniel Hagari szerint csak a kórház közelében folytak harcok, és az IDF rendszeresen tartja a kapcsolatot a kórház személyzetével.
A WHO vezetője, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz szerint az egészségügyi szervezet ideiglenesen elveszítette a kapcsolatot a kórházzal, de később helyreállították. A vezető szerint a kórház már nem működik egészségügyi intézményként, mivel három napja nincs áram és víz.
Súlyosbítja a helyzetet, hogy az ENSZ szerint a Gázai övezet 36 kórházából húsz már működésképtelenné vált. Az Orvosok Határok Nélkül szervezet szerint,
ha a harcok nem állnak le, vagy legalább a betegeket nem evakuálják, „ezek a kórházak halottasházakká válnak”.
Az izraeli külügyminisztérium szerint a Hamász megakadályozta, hogy a kórház 300 liter üzemanyagot használjon fel, amit az izraeli katonák szombaton este helyeztek el a kórház mellett. A kórház igazgatója ezt hazugságnak és rágalmazásnak nevezte, és azt állította, hogy a kórház generátoraihoz szükséges üzemanyag mennyisége nem tart ki negyedóránál tovább.
Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója a CBS-nek nyilatkozva arra szólította fel Izraelt, hogy kerülje a harcokat a Gázai övezet egészségügyi intézményei közelében. Sullivan úgy fogalmazott, hogy
nem akarunk tűzharcot látni egy kórházban, ahol ártatlan, egészségügyi ellátásra váró emberek vannak.