Oroszország hivatalosan is kilépett a hagyományos fegyverek használatát korlátozó nemzetközi biztonsági paktumból, azzal az indokkal, hogy a NATO terjeszkedése lehetetlenné tette az együttműködés fenntartását.
Miután Moszkva az év elején bejelentette kilépési szándékát az európai hagyományos fegyveres erőkről szóló szerződésből (CFE), Oroszország kedd éjfélkor hivatalosan is kilépett a paktumból.
Az orosz külügyminisztérium szerint szerződés már nem szolgálja Oroszország érdekeit, hozzátették, hogy a NATO-országok az Egyesült Államok vezette katonai szövetség bővülésével kezdték megkerülni a korlátozásokat.
A lépés kevesebb mint egy héttel azután történt, hogy Vlagyimir Putyin elnök visszavonta országa ratifikációját az Átfogó Atomcsendszerződés (CTBT) alól, amely tiltja a nukleáris fegyverek tesztelését, és az egyik tengeralattjárójáról próbaképpen elindított egy nukleáris robbanófej hordozására alkalmas interkontinentális ballisztikus rakétát.
A CFE-szerződést a hidegháború végén kötötték, amikor a globális és európai biztonság új, együttműködésen alapuló architektúrájának kialakítása lehetségesnek tűnt, és erre megfelelő kísérleteket tettek
– közölte az orosz külügyminisztérium.
Az ukrajnai háború a hidegháború mélypontja óta a legsúlyosabb válságot idézte elő Moszkva és a Nyugat kapcsolataiban. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a hétvégén kijelentette, hogy az Egyesült Államokkal való kapcsolatok a nulla alatt vannak.