A The Washington Post az ukrán hírszerzés meg nem nevezett forrásaira hivatkozva jelentette meg, hogy orosz és kínai állami kapcsolatokkal rendelkező üzletemberek állítólag tárgyalni kezdtek egy Krím-szoros alatt húzódó, víz alatti alagút építésének lehetőségéről, mivel attól tartanak, hogy az ukrán erők továbbra is támadni fogják a kercsi hidat.
Az amerikai lap később kiszivárgott e-mailekhez is hozzájutott, amelyek szerint a megbeszélések már lezajlottak. Érintett kínai és orosz vállalatokat és tisztségviselőket is megkerestek, akiktől még nem kaptak választ.
A lap által megkeresett amerikai tisztségviselők azonban fenntartásokkal kezelték a híreket; meglepődnének, ha Kína részt venne ebben a projektben. A kivitelező vállalatot bizonyára több ország is szankciókkal sújtaná, és az építkezés ukrán csapásoknak lenne kitéve. Ez a kercsi híd kapcsán is megfigyelhető volt. A hidat ért július 17-i támadást, amely megrongálta az út egyes szakaszait, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) vállalta magára.
Ha valóban ilyen szándék van az orosz fél részéről, akkor az azt jelenti, hogy elismerik, hogy a Krímet célzó ukrán fenyegetések belátható ideig fennállnak.
Borítókép: Hatalmas füstfelhő gomolyog egy kelet-krími katonai bázis felett 2023. július 19-én (Fotó: MTI/AP/Kommersant Publishing House/Viktor Korotajev)