A 2020-as háborút követően, amikor a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete, az ODKB bejelentette, hogy Hegyi-Karabah nem minősül Örményország szuverén részének, és a szervezet nem tud foglalkozni ezzel a kérdéssel, Örményország felhagyott az ODKB ülésein való részvétellel. 2021 májusában azeri csapatok behatoltak Örményország szuverén területére. Akkor is az ODKB-hoz fordultunk, de attól a pillanattól fogva egészen tavaly szeptemberig, amikor Azerbajdzsán ismét rátámadott Örményországra (…), és amikor mi újból a szervezethez fordultunk segítségért, nem kaptuk ezt meg
− mondta Grigorján.
Ennek nyomán sok kérdésünk volt az ODKB-hoz, amikre máig nem kaptunk választ. Ez részben az oka annak, hogy nem veszünk részt az ODKB kollektív biztonsági tanácsának ülésén
− tette hozzá.
Örményország ugyan a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének tagja, de Nikol Pasinján miniszterelnök Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetése során bejelentette, hogy nem vesz részt a szervezet november 23-án Minszkben megrendezendő csúcstalálkozóján.
Pasinján korábban ismételten elmondta, hogy Jereván jelen pillanatban nem fontolgatja a kilépést az ODKB-ból.
Mindemellett az örmény kormány képviselői az utóbbi hónapokban nem vettek részt a szervezet találkozóin, az ország visszahívta oda akkreditált nagykövetét, s azóta sem nevezett ki újat a helyére.
Borítókép: Örmény tüntetők gyülekeznek a kormányépületnél az Azerbajdzsán által Hegyi-Karabah ellen indított „terrorellenes hadművelet” ellen tiltakozva Jerevánban 2023. szeptember 20-án (Fotó: MTI/EPA/Narek Alekszanján)