A közös erőfeszítéseknek köszönhetően a fegyveres erők hatékony kiképzési rendszere jött létre, amely jelentősen erősíti a védelmi egységek képességeit az Orosz Föderáció fegyveres agressziójának visszaverésében
− idézi Olekszandr Kirilenko ukrán helyettes vezérkari főnök egy sajtótájékoztatón elhangzott szavait a The Kiyv Independent ukrán hírportál.
Az ukrán hadsereget támogató jelenlegi nemzetközi kiképzési rendszer négy fő prioritásra összpontosít: az újoncok alapkiképzése, a külföldi fegyverek használatának oktatása, a parancsnokok és altisztek képzése, valamint a különböző szintű egységek kollektív kiképzése.
Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma november elején bejelentette, hogy 2022 júniusa óta több mint harmincezer ukrán újonc részesült kiképzésben a brit vezetésű Interflex művelet keretében.
A multinacionális program – amelynek kiképzői kilenc országból, többek között Kanadából, Finnországból és Ausztráliából érkeztek – a kevés vagy semmilyen katonai tapasztalattal nem rendelkező ukránok számára mindössze öt hét alatt biztosítja azon készségek elsajátítását, amelyekre szükségük lesz a fronton. A fegyverek kezelésétől a harctéri elsősegélynyújtáson át a lövészárokharcig mindenre megtanítják a frissen bevonult ukránokat. A Nyugat eddigi összes hozzájárulása közül az ukrán háborús erőfeszítésekhez talán ennek van a legnagyobb gyakorlati haszna a háborúban álló kelet-európai ország számára − számol be róla a Time hetilap internetes kiadása.
Az Európai Unió EUMAM katonai kiképzési missziója keretében 2023 végéig negyvenezer ukrán katonát kívánnak kiképezni.
Borítókép: A Burevij (Hurikán) ukrán rohamdandár katonái az egység frontszolgálatot megelőző kiképzésén egy Kijev környéki gyakorlótéren 2023. november 1-jén, az Ukrajna elleni orosz háború alatt (Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)