Vlagyimir Putyin bejelentette: talpra állt az orosz gazdaság

Az orosz elnök szerint a szankciók az ipar megerősödéséhez és az export átirányításához vezettek, de nem volt katasztrofális következményük.

2023. 11. 06. 7:27
PUTYIN, Vlagyimir
Biskek, 2023. október 13. Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtótájékoztatót tart a Független Államok Közösségének (FÁK) biskeki csúcstalálkozója után 2023. október 13-án. MTI/AP/Pool/Szputynik/Kreml/Pavel Bednyakov Fotó: Pavel Bednyakov
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vlagyimir Putyin a szövetségi költségvetés tervezetéről tartott ülésen kijelentette, hogy Oroszország gazdasága elérte a 2021-es szintet. – Közel két évbe telt, amíg gazdaságunk talpra állt a Nyugat által bevezetett „megsemmisítő” korlátozások, szankciók és tiltások után. Mindezek a barátságtalan intézkedések csak iparunk megerősödéséhez, az export átirányításához és más, korántsem katasztrofális következményekhez vezettek. Igen, ez kellemetlen volt mind a nagyvállalatok, mind a megszokott márkákhoz és éttermekhez szokott polgárok számára. A gazdaság egésze alkalmazkodni fog – mondta az orosz elnök.

Putyin a napokban a gazdasági prognózissal kapcsolatosan megosztott néhány részletet. 

Tájékoztatása szerint az orosz GDP növekedése a szankciók ellenére 2,8 és három százalék is lehet, miközben az Európai Unióban sok esetben negatív lesz a gazdasági mutató.

Idén 2,8, sőt 3 százalékos GDP-növekedésünk lesz, Európa vezető gazdaságaiban pedig mínusz, kicsi, de mínusz. Szenvednek, valós problémák merülnek fel. Ennek nem örülünk, mi egyszerűen kijelentjük a tényt

 – mondta Putyin korábban egy megbeszélésen.

A fő makrogazdasági adatokra térve elmondta, hogy mindez tartósan alacsony munkanélküliség mellett történik. Ez az érték most Oroszországban három százalék körül van, ami gyakorlatilag teljes foglalkoztatottságot jelent. A gazdaság egyéb fontos tényezőire térve elmondta, hogy a bérek is növekedési pályára álltak. 

Mint mondta, nyolc hónap alatt a bérek reálértéken 7,5 százalékot nőttek, vagyis a bérek az inflációt meghaladó mértékben emelkednek.

Anton Sziluanov pénzügyminiszter elmondta, hogy a GDP húzóágazatai a védelmi ipar, az autógyártás, a mikroelektronika, a repülőgép- és dróngyártás, az alkatrészgyártás, a belföldi turizmus és az importhelyettesítő ágazatok voltak. 

Andrej Belouszov első miniszterelnök-helyettes szerint 2022-ben Oroszország gazdasági szuverenitást szerzett, és önállóan is végrehajthatta programját. Korábban Mihail Misustyin orosz miniszterelnök arról számolt be, hogy idén januártól szeptemberig 2,8 százalékkal nőtt Oroszország bruttó hazai terméke (GDP). Megjegyezte, hogy az elmúlt kilenc hónap 2,8 százalékos növekedése a gazdaságfejlesztési minisztérium előzetes becslése. Misustyin szerint ha csak a szeptemberi adatokat vesszük figyelembe, éves viszonylatban a mutató megduplázódását láthatjuk, több mint öt százalékot.

 

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtótájékoztatót tart a Független Államok Közösségének biskeki csúcstalálkozója után 2023. október 13-án (Fotó: MTI/AP/Szputynik/Kreml/Pavel Bednyakov)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.