Közös nyilatkozatban szólította fel az atomenergia-termelés kiterjesztésére az ENSZ éghajlatváltozási konferenciájának résztvevőit az Egyesült Államok vezetésével húsz ország – közölte az MTI szombaton. Az Egyesült Államok éghajlatvédelmi megbízottja John Kerry által jegyzett, de Emmanuel Macron francia elnök által kezdeményezett nyilatkozat szerint a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentése érdekében 2050-re a 2020-as szinthez képest meg kellene háromszorozni az atomerőművek hálózatra kapcsolt áramellátó kapacitását világszerte.
A szombaton közzétett közös nyilatkozat aláírói között van:
- a házigazda Egyesült Arab Emírségek;
- az Egyesült Államok, Franciaország;
- Nagy-Britannia;
- Belgium;
- Finnország;
- Japán;
- Lengyelország;
- Svédország;
- és Ukrajna is.
A nagyszámú atomerőművel rendelkező Oroszország és Kína azonban kimaradt. A nyilatkozat olyan tudományos állásfoglalásokra hivatkozik, amelyek szerint a 2050-ig a klímasemlegesség nem érhető el atomenergia nélkül.
A nyilatkozat emellett a pénzügyi intézményeket is felszólítja az atomenergia-fejlesztő beruházások finanszírozására.
Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium helyszínen tartózkodó államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon a rendszerváltás óta 37 százalékkal csökkent a szén-dioxid-kibocsátás és ezen az úton szeretne tovább haladni – írja a Világgazdaság. A cél a nukleáris kapacitás további bővítése, mivel a karbonmentes energiatermelés kibocsátás jelentős forrása a nukleáris energia. „A tiszta energiaellátás, amelyben a nukleáris energiának is nagy szerepe van, hozzájárul gyermekeink és bolygónk jövőjéhez is” – mutatott rá.
Borítókép: John Kerry, az Egyesült Államok klímavédelmi különmegbízottja beszédet mond az ENSZ 28. nemzetközi éghajlatváltozási konferenciájának (COP28) kétnapos csúcstalálkozóján Dubajban 2023. december 2-án (Fotó: MTI/EPA/Ali Haider)