Az orosz elnök megjegyezte, hogy ma a nyugati országok a gazdasági kapcsolatokban a „barát vagy ellenség” elve alapján járnak el, ahol ha idegen vagy, kirabolhatnak, vagyonodat pedig letilthatják, elvihetik vagy felszámolhatják.
Nyilvánvaló, hogy ezek az akciók tönkreteszik a pénzügyi, kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok rendszerét, amely évtizedek alatt épült ki, a Nyugattal együtt
– tette hozzá Putyin.
A külső nyomás ellenére az Oroszországban működő külföldi cégek száma 2022 óta nem csökkent, hanem nőtt. 2022. március 1-jén 24,1 ezer külföldi szervezetet tartottak nyilván az országban, 2023. november 1-jén közel 1,5 ezerrel többet, 25,6 ezret. Ez az Oroszország iránti bizalmat jelzi – tette hozzá az elnök.
A szankciók nyomása ellenére Oroszország gazdasága fejlődik – mondta Putyin. Az év első tíz hónapjában 3,2 százalékkal nőtt a GDP, ma már magasabb, mint a szankciók előtt volt. A szakértők az év végére 3,5 százalékos arányra számítanak.
Hozzátette, a fogyasztói piacon lépésről lépésre elhagyják a márkák és közvetítők rájuk kényszerített szolgáltatásait, sőt „aktívan fejlesztjük saját piacunkat, ez természetesen rendszerszintű pozitív eredményekhez vezet”.
Putyin megjegyezte, hogy Oroszországban a bérek hét százalékkal, a reáljövedelem pedig 4,4 százalékkal nőtt.
Az elnök a pénzügyi rendszer egészének állapotát teljesen normálisnak és egészségesnek nevezte. Hozzátette: az alacsony adósság mellett még az év elején prognosztizált költségvetési hiány sem lett volna katasztrófa.
Az államfő hangsúlyozta: az illetékesek látják, milyen problémák vannak a gazdaságban, milyen feladatok várnak még megoldásra.
Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök (j) felszólal a VTB Bank "Oroszország hív!" nevű befektetési fórumán Moszkvában 2023. december 7-én. (MTI/AP/Pool/Kreml/Sergei Guneyev)