Az év legtitkosabb bulijának nevezte az Aftonbladet napilap a miniszterelnök szombati születésnapi összejövetelét, amelyet a miniszterelnöki rezidencián tartottak, a Sagerska Husetban. A média részéről egyedül ez, az egyébként erősen baloldali bulvárlap szerzett tudomást az eseményről, amelyre számos politikus és ismert ember is érkezett.
A vendégek között volt egy korábbi miniszterelnök, Carl Bildt is, aki a bejárat előtt lévő riporternek azt mondta, nem születésnapi buliba érkezett, hanem egy fogadásra, de volt olyan vendég, aki azt is elárulta, milyen születésnapi ajándékot hozott.
A „szűk körű” ünneplésnél nagyságrendekkel nagyobbra került sor szerda este, a rezidenciától pár lépésre fekvő miniszterelnökségen, a Rosenbadban, amelyre számos ismert ember, politikusok, nagykövetek, egyházi személyek, az üzleti élet és a civil társadalom képviselői kaptak meghívást. A fényűző születésnapi rendezvény tényleges költségéről nem adott tájékoztatást a miniszterelnöki hivatal, de azt megerősítették, hogy „a miniszterelnöki szerepkör keretein belül zajlik”,
azaz hivatalos esemény és így a költségeket a miniszterelnökség állja.
Kristersson egyébként december 29-én ünnepelte 60. születésnapját. Akkor azért nem lehetett megtartani a bulit, mert nem tartózkodott Svédországban, ugyanis tíznapos dél-amerikai utazással ünnepelt családjával. A kormányfő korábban maga mondta, hogy legfeljebb hét napig lehet távol a kormányfő fizikailag Stockholmtól, ennek ellenére két hétre utazott Uruguayba és Argentínába.
A családom nagyon szeret utazni, és hosszú évek óta beszélünk Dél-Amerikáról, mivel egyikünk sem járt ott. Ez egy álom volt, amelyről az üzlethez értő feleségem úgy döntött, hogy valóra válik. Szóval ez egy közös születésnapi ajándék
– mondta Ulf Kristersson az Aftonbladetnek. A miniszterelnök felesége egyébként a nyíltan szélsőbaloldi eszméket hirdető evangélikus Svéd Egyház (Svenska Kyrka) lelkésze egy éve, aki azt megelőzően üzletember volt.
A kormányfőt 16 hónapos hivatali ideje alatt többször érte kritika, mind a sajtó, mind belső politikai körökből, amiért gyakran van távol hivatalától. Szeptemberben például zavartalanul lovaskocsikázott egy ismert svéd zenész, E-Type esküvőjén, amikor a bűnbandáknak köszönhetően minden korábbinál brutálisabb erőszakullám söpört végig az országon, elsősorban Stockholmban.
De nem csak a fékevesztett erőszakos bűnözés sújtja az országot, hanem a gazdasági válság is. Tavaly a harmadik negyedévben az EU 27 gazdaságából a 25. volt Svédország GDP-növekedés szempontjából – éves szinten -1,4 százalékos zsugorodással.
Az 1990-es évek krízis időszaka óta nem volt olyan rossz állapotban a gazdaság, mint most. A tavalyi év harmadik negyedévétől hivatalosan is recesszióban van az ország és a 2024-es kilátások sem mondhatóak fényesnek, többek között a munkanélküliségi ráta tovább emelkedik, előrejelzések szerint 8,7 százalékra, és hetven százalékkal kevesebb ingatlanberuházás valósul meg, mint három évvel korábban. A több mint másfél éve folyamatosan eső fogyasztás is csak lassan kezd el valamelyes emelkedni ebben az évben, amely továbbra is nyomás alatt fogja tartani a GDP-növekedést. Az adófizetők is pesszimistán tekintenek az idei évre, egy januári felmérés szerint csak a válaszadók ötöde gondolja úgy, hogy jobb lesz a 2024-es év, mint az előző. Ugyanakkor még a gazdaságnál is pesszimistábban látják a svédek a társadalmi integráció kérdését és a bandabűnözés helyzetét.
Borítókép: Ulf Kristersson svéd miniszterelnök (Fotó: Henrik Montgomery/TT /AFP)