Lengyelország tárgyalásokat folytat Ukrajnával és az Európai Bizottsággal arról, hogy engedélyeztetési eljáráshoz kötné az ukrán agrárimportot, de csak azzal a feltétellel, hogy a liberalizálás nem sértheti a lengyel gazdák érdekeit – közölte Czeslaw Siekerski mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter a wPolityce.pl lengyel hírportál jelentése szerint.
A tárcavezető a szejmben tartott sajtótájékoztatón elmondta: bizonyos agrártermékek importjára mennyiségi kvótákat állapítanának meg, amelyeket nem lehetne túllépni.
Jelenleg folynak a tárgyalások Ukrajnával és az Európai Bizottsággal azokról az eszközökről, melyek korlátoznák az ukrán áruk túlzott mértékű behozatalát az európai, ezen belül a lengyel piacokra – tette hozzá.
A kereskedelem 2022-es európai uniós liberalizálása lehetővé tette Ukrajnának az árui vámmentes behozatalát. Ez előnyös az ukrán gazdaságnak, de nem ütközhet a lengyel földművesek érdekeibe
– figyelmeztetett. Elmondta: technikai tárgyalások voltak az ügyben tárcája és a lengyel fejlesztési és technológiai, valamint a pénzügyminisztérium képviselői között.
– A kétoldalú formában tartott tárcaközi tárgyalásokon megvitattunk egy új kereskedelmi formulát – mondta –, amely arra lenne hivatott, hogy megakadályozza az ukrán agrártermékek túlzott mértékű beáramlását.
A tárgyalásokra egyfajta engedély van az Európai Bizottságtól – jelentette ki Siekerski –, emlékeztetve arra, hogy januárban már megvitatta az ügyet Valdis Dombrovskisszal, az Európai Unió kereskedelemért felelős biztosával.
Véleményünk szerint az európai piacokon védőeszközöket kell bevezetni
– mondta, hozzátéve: – A bizottság zöld jelzést adott egy engedélyeztetési eljárási rendszer bevezetésére.
Az engedélyeket az ukrán hatóságok fogják kiadni meghatározott exportkvótákra az egyes uniós országok konkrét beszállítóinak
– magyarázta a miniszter.
Donald Tusk miniszterelnök a múlt heti kormányülés után tartott sajtóértekezletén elmondta: az ukrán agrártermékek importjának kérdésében a lengyel fél arra fog törekedni, hogy ezeket Lengyelországban csak lengyel intézmények engedélyével lehessen eladni.
Arról van szó, hogy a lengyel mezőgazdaságot védeni kell a tisztességtelen keleti konkurenciától. (…) A legjobb megoldást kétoldalú szerződésben akarjuk rögzíteni. (…) Nem fog ez sok időbe telni
– mondta.
Úgy vélekedett: a legkézenfekvőbb módja a probléma rendezésének, ha ez Varsó és Kijev között, kétoldalú tárgyalásokon történik. A kormány meg fogja találni azt a módot, amelyért talán nem fognak túlságosan lelkesedni Brüsszelben, de nem is fog uniós jogba ütközni, és talán nehezen, de az ukránok számára is elfogadható lesz – mondta.
Közölte, hogy március második felében lengyel–ukrán kormányközi konzultációk lesznek Varsóban. A kétoldalú konzultációk felújítását Tusk múlt hétfőn jelentette be Kijevben, a Denisz Smihal ukrán miniszterelnökkel tartott tárgyalásai után. Elmondta: az ukrán fél egyértelműen arról biztosította őt, hogy az ukrán hatóságok nem érdekeltek az ellenőrizetlen exportban.
– Érdekes szerződéseket írtak alá a tranzitról Romániával és Bulgáriával. Mi is ilyen szerződést szeretnénk kötni az ukrán kormánnyal – hangsúlyozta Tusk.
Borítókép: Lengyel parasztgazdák az Ukrajnából az országba áramló gabona miatt tiltakozva lezárnak egy utat a kelet-lengyelországi Dorohusk környékén, az ukrán határ közelében 2023. június 9-én (Fotó: MTI/EPA/PAP/Bartlomiej Wojtowicz)