A saját magát a világ vezető növénytápanyag-gyártó vállalataként meghatározó norvég Yara vezérigazgatója, Svein Tore Holsether kritikusan reagált az Európai Unió stratégiájáról egy sajtótájékoztatón, ahol az Eurostat adatait is bemutatták.
Ezek szerint 2022-ben és 2023-ban, a csúcsidőszakban, az előző időszakhoz képest 34 százalékkal nőtt az EU-ba irányuló teljes nitrogénimport, amelynek mintegy harmadát Oroszország adta.
Emellett az orosz karbamid még mindig a teljes behozatal közel egyharmadát teszi ki.
Holsether felhívta a figyelmet arra, hogy
Európának sikerült nagyon rövid idő alatt csökkentenie az Oroszországtól való energiafüggőségét, de ennek mind a háztartások, mind az ipar számára óriási ára volt […] Nagyon aggódnék, ha alvajáró módjára pontosan ugyanazt ismételnénk a műtrágyával kapcsolatban, amit az energiával kapcsolatban is tettünk és teszünk
– idézi az Euractiv.
A vezérigazgató szerint ez nemcsak az Oroszországnak való kitettség miatt veszélyes, de még a környezeti hatásai is negatívak. Az Európán kívülről érkező műtrágyákat lazább szabályozások mentén állítják elő.
Így akár 50-60 százalékkal több szén-dioxid-kibocsátással is járhat a gyártásuk.
A cégvezér szerint az EU számára döntő év lehet 2024 a mezőgazdaság következő évtizedének szempontjából. A feladat az, hogy az EU megkönnyítse a gazdálkodók számára a környezetbarát döntések meghozatalát a termelési szintek fenntartása mellett.
Borítókép: A belföldi munkalátogatáson Csukcsföldön tartózkodó Vlagyimir Putyin orosz elnök paradicsomokat néz a Makatrov család egész évben üzemelő melegházában, a régió fővárosában, Anadirban (Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Gavriil Grigorov)