– Mennyire nehéz most turistaként Afganisztánba jutni?
– Semennyire. Vízum kell hozzá, amelynek megszerzése legfeljebb néhány napig tarthat. Ha szervezett módon megy az ember, akkor néhány óráig. Persze nem mindenhol osztanak afgán vízumot, csak azokban az országokban, ahol a tálibok diplomáciai missziót nyithattak. Ilyen kétségtelenül nincs sok, az Európai Unióban vagy az Egyesült Államokban például nem tehették meg. Én Dubajban vettem fel az enyémet, de ismerek olyan magyart, aki Pakisztán, Irán vagy Katar felől érkezett. Repülők is gond nélkül közlekednek, a régi afgán légitársaságok, például a KAM Air és Ariana is üzemelnek, de néhány más társaság is indít járatokat.
Azt nem állítanám persze, hogy a világ minden részével össze van kötve az afgán főváros, és azt sem, hogy a legnagyobb repülőtér lenne a kabuli.
De ajándékboltjuk azért van. A repülő nem volt zsúfolásig tömve, és az ellátás kifogástalan volt. Landolás után angolul folyékonyul beszélő tálibok fogadták az érkezőket. Még ki kellett töltenem egy regisztrációs lapot, vinnem kellett fotókat, amelyen szigorúan tilos volt mosolyogni, cserébe kaptam egy kártyát, amelyet az út végéig magamnál kellett tartanom. Mivel szervezett turistaként érkeztem, amint kiléptem a repülőtérről, már profi csapat várt. Ezután azt kell mondjam, szabadon jöttem-mentem.
– Mennyire látványosak a tálib hatalomátvétel következményei, mi a helyzet például a nyugati médiában gyakran emlegetett nők helyzetével?
– Elsősorban a műemlékek, múzeumok megtekintésére koncentráltam. Annyit azért elmondhatok, hogy ahhoz képest, amit vártam, jobb a helyzet. A benyomásaim inkább vegyesek. Nekem is volt például hölgy idegenvezetőm, akivel sokat beszélgettem a témáról. Kétségtelen, hogy a tálibok csak 12 éves korig engedik tanulni a nőket. Egy másik férfi idegenvezetőm pedig azt panaszolta, hogy orvos felesége nem praktizálhat, mert a női munkaerőt hazaküldték. Ugyanakkor a burka nem általános, a városiak közt volt, aki azt viselte, más csak egyszerű kendőt hordott. Láttam divatüzleteket, ahol nagyjából az Iránban vagy Pakisztánban megszokott viseleteket reklámoztak.
Érzésem szerint ez a tálib kormányzat mintha pragmatikusabb lenne, mint a 2001 előtti.
Annak a fajta brutalitásnak nem láttam jelét. Persze a női jogok területén így is óriási a visszaesés a 2021-et megelőző időszakhoz képest.
– Afganisztán az online térben is elszigetelt?
– A hotelekben gond nélkül tudtam internetezni, sőt egyáltalán nem korlátoztak. Elértem a nyugati közösségi médiát, a levelezésemet, a honlapokat. Úgy tűnik, egyelőre – vagy már – a tálib kormányzat az országban tartózkodó nyugatiak internetes cenzúrájára nem helyez komolyabb hangsúlyt. A szomszédos Iránban például sokkal szigorúbb a helyzet, nemcsak lassúbb az internet, de a Facebook, Instagram sem elérhető.