Továbbra is puskaporos a hangulat a Balkánon
Ismét feszültség és válság jöhet a szerb–koszovói viszonyban, miután Pristina úgy határozott, hogy február elsejétől kitiltja a fizetésforgalomból a szerb dinárt. Még a szerbek lakta északi részeken sem lehet a következő hónaptól kezdve használni a szerb fizetőeszközt.
Ehelyett Koszovóban az euró lesz a hivatalos fizetőeszköz. Belgrád szerint az intézkedés célja, hogy megnehezítsék a területen maradt szerbek életét, akik közül sokan még mindig Szerbiától kapnak fizetést, nyugdíjat és egyéb juttatásokat. Ezzel kapcsolatban Petar Petkovics, a szerb kormány Koszovó-irodájának igazgatója kijelentette, hogy Belgrádot és a koszovói szerbeket nagyon aggasztja Pristina bejelentése, miszerint február 1-től leállítja a Szerbiával a fizetésforgalmat, és betiltja a dinárt, mint fizetőeszközt – írja a Szabad Európa Rádió.
A bejelentett intézkedések nemcsak a pénzügy és a bankszektor elemi nemzetközi normáival ellentétesek, hanem az eddig létrejött megállapodásokkal is
– áll az iroda közleményében.
Szakértő: újabb pofon Belgrádnak
A Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértő szerint Koszovó a saját alkotmányára hivatkozva egységesíti területén a pénzforgalmat, amelyet február 1-jétől csak euróban lehet majd lebonyolítani. Palusek Erik, az NKE Nemzetközi Főigazgatói Iroda főtanácsadója hozzátette: Koszovó legnagyobb részén eddig is így volt, de az északi, szerbek által lakott területeken a szerb dinárt használták és az ott élők közül is sokan dinárban kapták a juttatásaikat (fizetés, nyugdíj, szociális segély stb.).
Ez a lépés hátrányosan érinti őket, hiszen ha a továbbra is dinárban kapott juttatásaikat minden egyes tranzakció alkalmával át kell váltaniuk euróra, jelentős veszteséggel számolhatnak. Az intézkedés elsődleges oka az, hogy Koszovó próbál szuverén államként működni és, mint olyannak egyértelmű, hogy az egész „ország" területén egységes valutára van szüksége, más, alternatív fizetőeszközöket nem tűrhet meg.
– húzta alá Palusek.