Lahbib szerint a belga elnökség határozott szándéka, hogy folytassa a jogállamisági eljárást, de ugyanakkor konstruktív párbeszédet tartson fenn Magyarországgal. Az Általános Ügyek Tanácsának júniusi ülésén újabb meghallgatást tartanak hazánkkal kapcsolatban.
Tudomásul vesszük, hogy Magyarország törvényes lépéseket tett a kért reformok egy részének végrehajtása érdekében, és bátorítjuk őket a folytatásra
− tette hozzá a miniszter.
A bizottság elnöke, Ursula von der Leyen az Európát és a világot érintő kihívások felvázolásával kezdte a beszédét, érintve az ukrajnai és a gázai konfliktust és a vörös-tengeri eseményeket.
Ez a pillanat azt kívánja, hogy Uniónkban összpontosítsunk és felelősséget vállaljunk. Csak közösen tudjuk kezelni az előttünk álló súlyos kihívásokat
− szögezte le Von der Leyen.
Nagy sikerként értékelte a tavaly elfogadott migrációs paktumot, majd megköszönte az EP segítségét. Szintén jelentős lépésként szólt az Ukrajnával való csatlakozási tárgyalások megnyitásáról szóló döntésről, egyben méltatta az ukránok integrációért tett erőfeszítéseit.
A bizottság elnöke szerint a jövőben a hat nyugat-balkáni partnerországnak is az EU tagjává kell válnia, ehhez azonban reformokra van szükség, hogy az unió felkészüljön a több mint harminc tag kezelésére.
Az uniós költségvetés félidős felülvizsgálatánál figyelembe kell venni Ukrajna támogatását, de a versenyképességet, a migrációt, a nyugat-balkáni országok támogatását vagy a természeti katasztrófákra adott választ is. A Magyarországnak járó források felszabadításáról szólva a következőket mondta:
Tavaly májusban Magyarország új törvényt fogadott el az igazságügyi reformról, amely számos, a 2022-es jelentésben megfogalmazott ajánlásunkkal foglalkozik. Ez a törvény megerősíti az igazságszolgáltatás függetlenségét, és korlátozza a politikai beavatkozás lehetőségét az igazságszolgáltatásban. Erre volt szükség ahhoz, hogy Magyarország teljesíteni tudja a kohéziós alapok feltételeit. Ezt kértük, és ezt Magyarország teljesítette. A biztosok előzetesen tájékoztatták a parlamentet, és természetesen bármikor készek további tájékoztatást adni
− mondta Von der Leyen, hozzátéve, hogy húszmilliárd eurót továbbra is visszatartanak, többek között az LMBTQ-jogokkal, a tudományos szabadsággal és a menekültügyi jogokkal kapcsolatos aggályok miatt.
Von der Leyen azt is elmondta, hogy Magyarország is kapott előfinanszírozást a RePower keretében, mint bármely más tagállam. Ez az előfinanszírozás semmilyen feltételhez nem kötött.
Ezek a szabályok. Mindannyian egyetértettünk velük, és be is fogjuk tartani őket. Ez különbözteti meg a jogállamiságot az önkényuralomtól
− zárta szavait Ursula von der Leyen.