A hónap elején aztán egyre több országban kezdtek tüntetni a gazdák, Olaszországban, Görögországban, Hollandiában, Máltán, Portugáliában és Írországban is tiltakoztak a külföldi dömpingáru, a magas költségek és az uniós szabályozások ellen.
A gazdák Európában – Lengyelországban és külföldön is – a józan ész utolsó mentsvárát jelentik az Európai Unió ideológiavezérelt hajlamával szemben
– jelentette ki a gazdatüntetésekről Krzysztof Szczucki, a lengyel jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) parlamenti képviselője.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Elzbieta Rafalska, a PiS európai parlamenti képviselője. Mint kiemelte, a gazdák azt mondták, hogy elég volt, elég volt, ez rossz éghajlat-politika, ez rossz megoldás. Hozzátette, szerinte
az, hogy a bizottság folyamatosan azt hangoztatja, hogy az európai éghajlat-politikának még ambiciózusabbnak kell lennie, egy út a semmibe, egy út a társadalmi zavargásokhoz, mert ez odavezethet, hogy a gazdák csökkenteni fogják az élelmiszer-termelést, nem fognak élelmiszert szállítani, fennakadások lesznek az élelmiszer-ellátásban, és a mezőgazdasági termékek ára az egekbe szökik majd, amit végül a hétköznapi fogyasztóknak kell megfizetniük.
A magyar gazdák pénteken a záhonyi határátkelőnél fognak tiltakozni az Európai Bizottság döntése ellen, amely újabb egy évre lehetővé tenné az ukrán termények vámmentes behozatalát, és a spanyol, szlovák és osztrák gazdák is kilátásba helyezték, hogy csatlakozhatnak a már európai szintű demonstrációkhoz.
Európa élelmiszer-önellátása forog veszélyben
Ahogy arról lapunk is beszámolt, a magyar agrárminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában beszélt a gazdatüntetésekről.
Ami most Nyugat-Európában történik, az Európa kijózanodása, a visszatérés a normalitáshoz
– fogalmazott Nagy István.
Nagy István szerint jelenleg Európa mezőgazdasága, élelmiszer-önellátása forog veszélyben, hiszen soha még nem volt ennyire zöldideológiáktól átitatott az európai agrárgazdálkodás, eközben pedig a gazdák nem kapnak piacvédelmet a harmadik országokból, konkrétan Ukrajnából beérkező mezőgazdasági termékekre.
Kijelentette: amíg közös európai megoldással az ukrán gabona behozatala nem lesz korlátozva, addig egyoldalúan, nemzeti hatáskörben meghozott döntésként a magyar kormány a határok lezárását továbbra is fenntartja az ukrán gabona előtt.
Nagy István kiemelte: nem engedhetik, hogy az ukrán gabonát továbbra is korlátlan mennyiségben beengedjék az Európai Unióba, mert nem lehet figyelmen kívül hagyni a kelet-európai, a határ menti országok érdekeit. Méltatlannak nevezte, hogy miközben a francia és a német lobbi hatására várhatóan a baromfi, a tojás és a cukor lekerül a korlátlanul behozható és vámmentes termékek listájáról, addig a kelet-európai országokat magukra hagyják a gabonaproblémával, amit természetesen nem hagyhatnak szó nélkül.
Borítókép: Az Európai Unió mezőgazdasági politikája ellen tiltakozó gazdák a traktorjaikkal az Európai Parlament épületénél Brüsszelben 2024. február elsején (Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)