Az európaiak továbbra is széles körben támogatják Ukrajnát, de közel két évvel a teljes körű invázió után egy uniós felmérés szerint már alig tíz százalék hisz abban, hogy az ország legyőzheti Oroszországot – a legvalószínűbb végpontnak pedig valamilyen kompromisszumos megoldást tartanak, írta meg a The Guardian.
A Háborúk és választások: hogyan tarthatják fenn az európai vezetők a közvélemény támogatását Ukrajna iránt című kutatás megállapította, hogy a 12 vizsgált országban csak minden tizedik európai hiszi, hogy Ukrajna győzni fog a csatatéren, míg kétszer annyian (húsz százalék) jósolnak orosz győzelmet. Még a legoptimistább megkérdezett tagállamokban – Lengyelországban, Svédországban és Portugáliában – is kevesebb mint minden ötödik (17 százalék) hitt abban, hogy Kijev győzni fog.
A jelentés szerzői szerint a hangulatváltás megköveteli, hogy a politikusok reálisabb megközelítést alkalmazzanak, amely arra összpontosít, hogy meghatározzák, mit is kell jelentenie egy elfogadható békének – vélik a jelentés szerzői.
Ahhoz, hogy az Ukrajna iránti további európai támogatás mellett érvelhessenek, az uniós vezetőknek meg kell változtatniuk, hogyan beszélnek a háborúról
– mondta Mark Leonard, a felmérést megrendelő Európai Külkapcsolati Tanács társszerzője.