Gondolta volna? A világ egyik legnagyobb mecsetét kínaiak építették

A világ egyik legnagyobb, 120 ezer hívő befogadására is alkalmas mecsetét nyitották meg Algériában.

Forrás: MTI2024. 02. 26. 13:57
Algéria mecset
(FILES) This picture taken on April 14, 2019 shows a view of the Great Mosque of Algiers, known locally as Djamaa el-Djazair, in the centre of Algeria's capital. Algeria's President on February 25, 2024 officially inaugurated the modernist structure, the third largest in the world and the biggest in Africa with a capacity of 120,000 worshippers. (Photo by RYAD KRAMDI / AFP) Fotó: RYAD KRAMDI / AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ legmagasabb, 265 méteres minaretjét is magában foglaló, Dzsamaá el-Dzsazaír (Algíri nagymecset) nevű mecsetet az elmúlt évtizedben építette egy kínai cég az algériai fővárosban, a gigantikus projekt azonban a politikai csatározások és az évekig tartó csúszás miatt az állami túlköltekezés szimbólumává vált.

A hatalmas épületkomplexum a világon a harmadik legnagyobb mecset, amely egy Korán-iskolának, egy egymillió könyves könyvtárnak és az iszlám művészetet és történelmet bemutató múzeumnak is otthont ad. Az iszlám legszentebb városain kívül pedig ez a legnagyobb mecset a világon. A modernista stílusú épület az arab és észak-afrikai díszítéseivel tiszteleg az algériai hagyományok és kultúra előtt, imacsarnoka húszezer négyzetméteres, mely akár 120 ezer hívő befogadására is alkalmas.

A mecsetet Abdel-Madzsid Tebbun algériai köztársasági elnök avatta fel. Maga a szentélyt már nagyjából öt éve látogathatják a külföldi turisták és az állami látogatók.

Az ünnepélyes megnyitót a jövő hónapban kezdődő iszlám szent hónap, a ramadán elé időzítették.

A mecset megnyitása a muszlimokat a jóság és a mértéktartás felé terelheti

 – mondta az ünnepségen Ali Mohamed Szalabi, az iszlám szervezeteket tömörítő Ulema Tanács főtitkára.

Az építési költség hivatalosan 898 millió dollár (321 milliárd forint) volt.

A hatalmas mecset építését folyamatos viták és kritika kísérte, már a helyszín kiválasztásától kezdve, mert a szakértők szerint földrengésveszélyes területre tervezték. A folyamatos csúszások és növekvő költségek ellenére az építkezés nem állt le, pedig megannyi bírálat érte, többen inkább kórházakat építettek volna helyette az országban.

A Dzsamaá el-Dzsazaír eredetileg Abdel-Azíz Buteflika korábbi algériai elnök nagy projektje volt, aki ezzel szerette volna megkoronázni politikai hagyatékát, és saját magáról akarta elnevezni az épületet. Tervei szerint 2019 februárban át is adta volna, de végül húsz év kormányzás után lemondásra kényszerült a 2019-ben kezdődött kormányellenes tüntetéssorozat miatt.

Buteflika kormányzását több korrupciós ügy is kísérte, kormányának több tagját azóta már börtönbüntetésre ítélték hivatali visszaélés, hűtlen kezelés és korrupció miatt.

 

Borítókép: A nagymecset. Algéria elnöke 2024. február 25-én hivatalosan is felavatta a modernista építményt, amely a világ harmadik legnagyobb és Afrika legnagyobb mecsetje, 120 ezer hívő befogadására alkalmas. (Fotó: AFP/Ryad Kramdi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.