Peter Navarrót azért állították bíróság elé, mert nem jelent meg a kongresszus 2021. január 6-i eseményeket vizsgáló bizottsága előtt, és a bekért dokumentumokat sem juttatta el a testülethez.
A korábbi kormányzati tisztségviselő azzal érvelt, hogy Donald Trump élt az elnöki hatalomból fakadó mentességgel, ami, mint a kabinet tagjára, rá is vonatkozott, és ezért nem állt módjában együttműködni a törvényhozási testülettel. A bíróság a védekezést nem fogadta el, és elmarasztaló ítéletet hozott.
Peter Navarro fellebbezett, valamint ezzel párhuzamosan azt kérte, hogy büntetése letöltését a magasabb fokú bíróság döntéséig ne kelljen megkezdenie. A bíróság ezt sem tette lehetővé számára.
A volt elnöki kereskedelempolitikai tanácsadó Miamiban jelentkezett a börtönben, ezt megelőzően újságíróknak azt mondta, hogy az ellene hozott ítélet nem más, mint „a jogrendszer pártalapon, fegyverként való felhasználása”. Úgy fogalmazott, hogy amikor belép a börtön kapuján, akkor azzal „a jogrendszer bénító erejű csapást szenved el” a hatalmi ágak alkotmányos elválasztására vonatkozóan.
Peter Navarrót a képviselőház január 6-i vizsgálóbizottsága azokról az állításairól akarta kérdezni, amelyek a 2020-as elnökválasztáskor elkövetett csalások gyanújáról szóltak.
A testület idézésének megtagadása miatt a bíróság hasonlóképpen börtönbüntetést szabott ki Steve Bannonra, Donald Trump másik korábbi tanácsadójára is, de esetében a fellebbezés idejére a bíróság engedélyezte, hogy szabadlábon maradjon.
A képviselőház január 6-i eseményeket vizsgáló bizottsága 2021-ben alakult többségében demokrata tagokból. A testület működését hivatalosan 2023 januárjának elején egy jelentés közzétételével zárta le.
Borítókép: Az Egyesült Államok Capitoliuma (Forrás: Pixabay)