A gazdák több mint 120 traktorból álló konvoja indult hétfőn a brit parlament elé, hogy így tiltakozzanak a Brexit utáni szabályok ellen, amelyek szerintük veszélyeztetik az élelmiszer-biztonságot.
A gazdák a mezőgépeikkel ellepték a főváros utcáit. A demonstrálók az olcsó élelmiszerimport és kormányzati politika ellen emelték fel szavukat, mert szerintük veszélyeztetik az ország élelmezésbiztonságának alapjait.
Elegünk van a kormányból. Ez különösen rossz, természetesnek veszik a munkánkat, és valójában magunkra hagynak minket
– mondta Liz Webster, a Save British Farming munkatársa az Anadolunak, aki felszólalt a brit gazdálkodókat sújtó egyenlőtlenségek ellen is.
Elmondta, hogy a méltányos kereskedelmi szabályozás hiánya lehetővé tette, hogy az alacsonyabb színvonalú áruk elárasszák az Egyesült Királyság piacát, alákínálva a helyben előállított áruknak, és országszerte veszélybe sodorják a gazdálkodók megélhetését.
Webster nehezményezte ennek az egyenlőtlen versenynek a következményeit, rámutatva arra, hogy a szupermarketek az olcsóbb importtermékeket részesítik előnyben a hazai eredetűvel szemben, ami a gazdálkodók kiszorulásához és a szerződéses kötelezettségek figyelmen kívül hagyásához vezetett.
Azt akarjuk, hogy dolgozzanak ki egy élelmiszertervet
– mondta Webster, hangsúlyozva, hogy átfogó stratégiára van szükség a brit mezőgazdaság támogatására a növekvő kihívásokkal szemben.
Bírálta a 2020-as mezőgazdasági törvényt, amiért nem kap benne kellő hangsúlyt az élelmiszer-termelés, és azzal vádolta a döntéshozókat, hogy a környezetvédelmi szempontokat a gazdálkodó közösség érdekei elé helyezik.
David Figgis, az egyik londoni tüntető az Egyesült Királyság gazdálkodóinak kollektív csalódottságának adott hangot.
Nem keresünk elég pénzt
– mondta Figgis, aki kiemelte az Egyesült Királyság és Európa többi része közötti szabályozási különbségeket is.
A különböző szén-dioxid-kibocsátású és vegyi anyagokkal rendelkező traktorokat, amelyeket talán harminc éve kitiltottak Európából, még mindig használják a világ más részein, majd a termékeket Nagy-Britanniába szállítják. Szóval ez az egyik fő panasz
– mondta Figgis.
Nem csak a brit termelők emelték fel a hangjukat. Már jó ideje heves gazdatüntetések zajlanak Európában. Egyebek mellett Görögországban, Németországban, Portugáliában, Lengyelországban és Franciaországban is dühös gazdák tüntettek az Európai Unió szabályozása és az olcsó import ellen.
Borítókép: A kormány mezőgazdasági politikája ellen tüntetnek brit gazdálkodók Londonban 2024. március 25-én. A felirat a brit gazdák támogatására szólít fel (Fotó: MTI/EPA/Neil Hall)