Vajon Joe Biden elnök azért találkozott Andrzej Duda elnökkel és Donald Tusk miniszterelnökkel, hogy megtárgyalja velük a lengyel hadsereg esetleges felhasználását Ukrajna területén? Közelebb került-e Lengyelország ahhoz, hogy háborúba lépjen Oroszországgal? – teszi fel a kérdést Lech Mazewski lengyel politikus, publicista, egyetemi tanár a Do Rzeczy lengyel hetilap legújabb számában.
Ukrajna helyzete a háborúban egyre nehezebb: nincs elegendő tüzérségi lőszere, fogynak a katonái, és sok nyugati fegyvere megsemmisült. Nemcsak Abrams tankokról van szó, hanem Patriot rakétavédelmi és Himars tüzérségi rendszerekről is. Mindkettő amerikai gyártmány. Megjelent a horizonton Ukrajna vereségének, az ukrán front összeomlásának veszélye.
Lengyelország nincs abban a helyzetben, hogy újabb fegyvereket szállítson Ukrajnának: amit meg lehetett tenni, már 2022-ben megtette. A lengyel hadsereg eszköztára nagymértékben kiürült, és a megrendelt amerikai vagy dél-koreai fegyverek még nem érkeztek meg. Vajon szóba kerülhetett-e a washingtoni tárgyalásokon a lengyel hadsereg felhasználása az ukrajnai harcokban egy ilyen helyzetben? Hivatalos tájékoztatás szerint a látogatás indoka Lengyelország NATO-csatlakozásának 25. évfordulója volt, de ilyen esetben két vezető állami személyiség helyett egynek a részvétele is elegendő lett volna. Miért volt olyan fontos, hogy az államfő mellett a miniszterelnök is jelen legyen? – tette fel a kérdést a szerző.
Az Egyesült Államok nagyhatalmi státusa a tét
A szűkszavú közleményekből megtudtuk, hogy Washington kétmilliárd dollár hitelt nyújt Varsónak fegyvervásárlásra, és megvételre ajánlott 96 Apache helikoptert. Ez túl kevés információ egy ilyen nagy jelentőségű eseményről. Az ilyen ügyeket különben is védelmi miniszteri szinten szokták bonyolítani. Vajon miért volt szükség röviddel ezután a weimari háromszög – a francia elnök, a német kancellár és a lengyel miniszterelnök – soron kívüli találkozójára?
Lech Mazewski szerint az Egyesült Államok nem engedheti meg Ukrajna vereségét, mert távol-keleti szövetségesei – Japán, Tajvan és Dél-Korea – azonnal fontolóra vennék, hogy ne cseréljék-e le orosz szövetségesre amerikai geopolitikai patrónusokat a kínai hegemónia elleni koalícióban.