2024. február 21-én Macron a francia ellenállási mozgalom egyik tagjának, Misak Manouchiannak a hamvait a Pantheonba szállító ceremónia után érintette Ukrajna témáját egy beszélgetésben, írta a Le Monde. Macron arról beszélt, hogy az orosz csapatok által immár két éve megszállt Ukrajna helyzete egyre romlik, a háború kezd elakadni.
Mindenesetre a következő évben néhány emberemet Odesszába kell küldenem
– mondta Macron.
A francia szárazföldi erők vezérkari főnöke, Pierre Schille tábornok szerint Macron szavai „elsősorban politikai és stratégiai üzenetek” Oroszországnak az ilyen lépésekre való felkészültségről. A katonaság feladata ebben a helyzetben, hogy „a lehető legtöbb lehetőséget előkészítse annak érdekében, hogy segítse az elnököt a politikai és katonai döntésekben”. Öt nappal később, február 26-án Emmanuel Macron az Elyseé-palotában így válaszolt a nyugati csapatok Ukrajnába küldésével kapcsolatos kérdésre.
„A háborús dinamikában semmit sem szabad kizárni” – válaszolta habozás nélkül.
Emmanuel Macron hadurat játszik, de a gyermekeink életéről beszél ilyen hányaveti módon. A béke vagy a háború forog kockán hazánkban
– mondta erre a Nemzetgyűlés szélsőjobboldali frakciójának elnöke, Marine Le Pen.
Hogyan lett a galambból sólyom?
Milyen távolinak tűnik már a 2022 júniusa amikor Emmanuel Macron még azt javasolta, hogy ne „alázzuk meg Oroszországot”! A francia elnök most Ukrajna legerősebb szövetségesei közé szeretne tartozni, aki kész „korlátlan támogatást” nyújtani Kijevnek Moszkva veresége érdekében. Emmanuel Macron sokáig azt gondolta, hogy lehetséges és hasznos a párbeszéd Vlagyimir Putyinnal. Akik találkoztak Putyinnal tudják, mekkora mestere az egykori KGB-ügynök a befolyásolás művészetének. „Putyinban az a legszembetűnőbb, hogy nagyon-nagyon halk hangon beszél” – mondta egy francia miniszter, aki kétszer találkozott az orosz államfővel.
Vlagyimir Putyin gondolkodása egy háborús és revizionista logikába van zárva – mondják francia elnöki források. Az orosz és francia elnöki telefonbeszélgetések a háború kezdete óta egyre ritkábbá váltak, leginkább a bucsai mészárlás óta, tették hozzá.
Emmanuel Macron ugyanazon év szeptemberében adta fel közvetítői szerepét, miután az oroszok által megszállt zaporizzsjai atomerőmű biztosításáról szóló utolsó eszmecserét folytatták.
„Volt még egy hosszú időszak, amikor továbbra is beszéltek Putyinnal, de ez egy ponton megszűnt” – indokolta ezt az irányváltást egy volt miniszter.
Emmanuel Macron megértette, hogy Putyin becsapta, mondta Volodimir Zelenszkij, aki március 11-én adott interjút a Le Monde-nak és a BFM-TV-nek.
Emmanuel Macron európai kollégái közül néhányan lesütik a szemüket az új „macroni irányváltás” után. A német kancellár, Olaf Scholz és az amerikai elnök Joe Biden is megdöbbent a kijelentései kapcsán. Egy diplomata szerint az Elysée-palota most a károk minimalizálására törekszik.
Emmanuel Macron harciasabb retorikája 2023. június 1-jén kezdődött. Aznap a francia elnök szót emelt Ukrajna gyors NATO-csatlakozása mellett, azt mondta, fel akarja gyorsítani az Európai Unió bővítésének ütemét, erős jelzést küldve ezzel Putyinnak. Ettől kezdve a katonák küldése a francia hatóságok által a legnagyobb titokban vizsgált lehetőséggé vált. Az Elysée-ben már 2023. június 12-én tartott védelmi tanács alkalmával említik.
„A katonaság szerepe az, hogy mindig a lehető legnagyobb lehetőségeket készítse elő, hogy segítse a köztársasági elnök politikai-katonai döntését” – magyarázza Pierre Schill, a hadsereg vezérkari főnöke.
„Ukrajna nem veszíthet. Ez a mi küldetésünk és érdekünk,” tette hozzá a francia főtiszt.
Párizst aggasztja az ukrán katonai erők gyengesége
Az ország újrafelfegyverzését az államfő a a január 16-i sajtótájékoztatón hirdette ki. Január 17-én az oroszok azzal vádolták Franciaországot, hogy zsoldosokat küldött az ukránok mellé, azt állítva, hogy közülük körülbelül hatvanan vesztették életüket Harkovban egy bombamerénylet során.
Vlagyimir Putyin csak az erőből ért
Február 12-én Párizs felfedte egy 193 oldalból álló, Portal Kombat nevű orosz hálózat létezését, amelynek célja, hogy a francia nyelvű közösségi hálózatokat hamis információkkal árassza el az ukrajnai háborúról. Emmanuel Macront bosszantják azok a bírálatok, amelyeket a katonai segélyek terén fogalmaznak meg Franciaországgal szemben. Ezek cáfolatára Franciaország március 4-én nyilvánosságra hozta a Kijevbe szállított fegyverek teljes listáját, amit eddig partnerei többségével ellentétben nem volt hajlandó megtenni.
Zelenszkijnek, aki Avgyijivka bukása másnapján Párizsba látogatott, és számára Macron hárommilliárd eurós katonai segélyt ígért anélkül, hogy ezt a költségvetésben rögzítették volna. Emmanuel Macron tudja, hogy Vlagyimir Putyin csak az erőből ért.