„Az a helyzet, hogy Európa továbbra is egy háborús pszichózisban szenved. Gyakorlatilag az elmúlt két esztendőben sajnos az derült ki, hogy a háború elejétől kezdve, amit mi mondunk, az lett” – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság műsorának nyilatkozva.
Világosan elmondtuk, hogy a szankciók nem működnek, a szankciók nem az orosz gazdaságot kényszerítik térdre, hanem az európai gazdaságoknak okoznak hatalmas károkat. Látjuk, ahogy az oroszok eladják a korábban Európába szánt energiahordozókat keletre, aztán onnan kerülőúton drágábban az európaiak megveszik azokat
– mondta el az álláspontját a szankciókkal kapcsolatban.
Világosan megmondtuk, hogy a csatatéren nincs, nem lesz megoldása ennek a háborúnak. Látszik, hogy a csatatéren csak halottak vannak és pusztítás, de semmiképpen sem a megoldás, ami a csatatéren történik, az nem visz közelebb a békéhez. És azt is világosan elmondtuk, hogy minél tovább tart ez a háború, annál közelebb kerülhet hozzánk az a rémisztő veszély, amelyet a harmadik világháborúnak lehet nevezni
– tette hozzá a tárcavezető.
A műsorban reagált arra a felvetésre, hogy Macron francia elnök és Von der Leyen, a brüsszeli bizottság elnöke is csapatokat küldene Ukrajnába.
Emlékezzünk rá, amikor a háború elején a nyugat-európaiak még arról beszéltek, hogy csak sisakokat küldenek az ukrán hadseregnek, aztán jöttek a lőszerek, a kézifegyverek, aztán a harckocsik, aztán a harci repülők, a kiképzések, a rakéták, és ezek után nem csoda,hogy egyes nyugat-európai politikusok már a szárazföldi csapatok küldéséről beszélnek.
Szijjártó Péter emlékeztetett, hogy két évvel korábban született egy közös döntés a NATO-ban, ami a mai napig érvényes.
Azonban tegyük világossá, hogy ez a kijelentés a nyugati politikusok részéről teljes egészében szembehelyezkedik, szembemegy az eddigi közös döntésekkel. A helyzet ugyanis az, hogy a szárazföldi csapatok küldéséről beszélő vezetők mind-mind NATO-tagországokat képviselnek, és a NATO-ban mi hoztunk egy döntést körülbelül két évvel ezelőtt, ezt egyhangúlag hoztuk meg – mert hogy csak úgy lehet dönteni a NATO-ban –, és ez a döntés akkor úgy szólt, hogy a NATO nem hadviselő fél, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ne is legyen az, és mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy elkerüljünk egy direkt konfrontációt a NATO és Oroszország között, mert az nyilvánvalóan egy harmadik világháború kirobbanásához vezetne.
Végül egyértelművé tette a magyar álláspontot a külgazdasági és külügyminiszter.
Tehát most azok a nyugati politikusok, akik arról beszélnek, hogy szárazföldi csapatokat kell küldeni, azok bizony ezt a közös NATO-döntést sértik meg, azzal mennek szembe. A mi álláspontunk egyértelmű és világos: mi sem fegyvert, sem katonát nem küldünk. Ennek a háborúnak nincsen megoldása a csatatéren, az emberéleteket meg kell menteni, azt meg csak mielőbbi tűzszünettel és béketárgyalásokkal lehet.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)