Fogy a levegő a korrupciós botrányba keveredett spanyol kormány körül

A Néppárt (PP) a szocialista házelnök lemondását kezdeményezi miután kiderült, hogy a Baleár-szigetek elnökeként ő is érintett a kétes maszkértékesítési szerződésekkel összefüggő baloldali korrupciós botrányban.

2024. 03. 04. 16:39
SÁNCHEZ, Pedro
Róma, 2024. március 2. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök beszédet mond az Európai Szocialisták Pártjának kongresszusán Rómában 2024. március 2-án. MTI/EPA/ANSA/Fabio Frustaci Fotó: Fabio Frustaci
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A házelnök azonnali lemondását követeli a konzervatív Néppárt (PP) a spanyol kormánytól. Francina Armengol neve egyre sűrűbben merül fel a Koldo névre keresztelt baloldali korrupciós ügyben, amely 2020-ra nyúlik vissza. Az akkori közlekedési miniszter, José Luis Ábalos tanácsadója, Koldo Garcia közvetített egy egészségügyi szolgáltatásokkal is foglalkozó cég, valamint többek között bizonyos autonóm régiók között annak érdekében, hogy a szájmaszkokat tőlük vásárolják meg. Munkájáért cserébe Koldo nagy mennyiségű kenőpénzt vehetett át, de Ábalost is közvetítőként nevezte meg múlt pénteken az ügyet vizsgáló bíró. 

 

A közlekedési tárca volt vezetőtjét saját pártja feláldozta volna, csak hogy elüljön a botrány, ő azonban felszólításuk ellenére nem mondott le, hanem kitart ártatlansága mellett. Sőt, csalódottságában a szocialista pártot is maga mögött hagyta, és már a múlt heti ülésen a kongresszus vegyes csoportjához csatlakozott.

A Néppárt szerint Pedro Sánchez kormányfő hiába állítja az ellenkezőjét, biztosra veszik, hogy tudott a kétes maszkszerződésekről, mivel a legközelebbi emberei érintettek az ügyben. A jobboldaliak épp ezért követelik a szocialista párt felelősségvállalását. Miguel Tellado, a párt szóvivője közölte, hogy hétfő reggel egy petíció benyújtásával kezdeményezték Armengol azonnali lemondatását a kongresszusban, aki 2020-ban még Baleár-szigetek elnöki posztját foglalta el és amellett, hogy a korrupciós ügyben szerepe lehetett, egy magasrangú tisztségviselő figyelmeztetése ellenére hibás maszkokat vásárolt a szigetlakóknak, kockára téve mindenki egészségét a pandémia idején.

Armengol játszott a spanyolok pénzével, egészségével és intelligenciájával, ebben a helyzetben vagyunk jelenleg

– fogalmazott Tellado, majd hozzátette, hogy szerinte Armengol óriási károkat okoz a kongresszusnak, személye a botrány miatt veszélybe sodorja az intézmény presztízsét, aminek messze mindenek felett kell állnia. Tellado szerint épp ezért egy másodpercig sem folytathatja a munkát az alsóház élén. A kongresszus elnöke a sajtó képviselői előtt tagadta a vádakat. Úgy fogalmazott: „Rendkívül fel vagyok háborodva a történteken, és undorítónak tartom, hogy valaki profitálhatott az orvosi kellékek beszerzéséből.”

Közben a szocialista pártot és a kormányfőt hónapok óta élesen kritizáló Tellado is felkerült a Koldo-ügy gyanúsítotti listájára, de a Néppárt tagadja, hogy képviselőjének bármi köze lenne a baloldaliakat sújtó botrányhoz. A konzervatívok szerint mindössze a szocialista párt szokásos játszmájáról van szó, vagyis magukról próbálják elterelni a gyanút azzal, hogy bemocskolják a néppárti politikust. A korrupcióban érintett lehetett a jelenlegi belügyminiszter, Fernando Grande-Marlaska, a pénzügyminiszter, María Jesús Montero, a pandémia idején az egészségügyi tárcát vezető Salvador Illa, valamint a Kanári-szigetek korábbi szocialista elnöke, Ángel Victor Torres is.

Borítókép: Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök beszédet mond az Európai Szocialisták Pártjának kongresszusán Rómában 2024. március 2-án (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Fabio Frustaci)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.