A legújabb YouGov-kutatásban megkérdezték az amerikaiakat egy újabb világháború lehetőségéről, arról is, hogy más országok milyen szerepet játszhatnak a konfliktusban, és kíváncsiak voltak, mit gondolnak, hogyan reagáljon az Egyesült Államok egy külföldön és egy belföldön végrehajtott nukleáris támadás esetén.
Az amerikaiak közel negyede szerint fel kell készülni egy világháborúra a következő 5-10 évben, összesen pedig 61 százalékuk számít arra, hogy világszintű konfliktusra kell számítani. A válaszadók 22 százaléka nagyon valószínűnek tartja, 39 százaléka pedig meglehetősen valószínűnek nevezte a háború kitörését a következő tíz évben. Ezzel kapcsolatban arra a kérdésre, hogy ha egy újabb világháború kitörne, az amerikaiak részt vennének-e benne, a válaszadók 77 százaléka gondolta úgy, hogy igen, alig hat százalék mondta, hogy kimaradna belőle az országa. A válaszadók zöme (72 százalékuk) szerint egy esetleges világháborúban Oroszország részt venne, továbbá 69 százalékuk Kína részvételét sem tartja kizártnak. A felmérés készítői arra is kíváncsiak voltak, az amerikaiak szerint ki állna melléjük: a keleti nagyhatalom lakossága brit, ukrán és izraeli szövetségben bízik.
Azzal kapcsolatban pedig eléggé egyetértenek, hogy ha az Egyesült Államok és szövetségeseik Oroszország, Kína vagy mindkettő ellen harcolnának, akkor abból a nyugati nemzetek kerülnének ki győztesen.
Egy Oroszországot és szövetségeseit érintő háború esetén 53 százalék gondolja úgy, hogy a nyugati nemzetek és szövetségeseik nyernének.
Bár sokan számítanak háborúra, önként jóval kevesebben vonulnának be, a megkérdezettek mindösszesen hat százaléka mondta, hogy menne a seregbe, 13 százalék pedig meg is tagadná a szolgálatot, ha kell.
A harmadik világháború atomháború
Sok amerikai úgy gondolja, hogy az atomfegyverek szerepet játszanak egy lehetséges globális konfliktusban. Ebben a demokraták és a republikánusok is egyetértenek. Ám egy esetleges orosz atomcsapás amerikai kezelésében már kevésbé.
Nem támogatják a megkérdezett amerikaiak azt, hogy országuk atomcsapással válaszoljon egy, Ukrajnában elkövetett orosz atomrobbanásra, inkább a hadüzenetben hisznek az emberek. Valamelyest módosul az arány, ha azt nézzük, hogy mit tennének akkor, ha egy amerikai célpontra dobnának atomot az oroszok: az amerikaiak 38 százaléka gondolja úgy, hogy a legjobb megoldás az lenne, ha nukleáris megtorlást indítanának az adott ország ellen, és 27 százalék szerint pedig az USA-nak hadat kellene üzennie, de nem kellene nukleáris fegyvert alkalmaznia.
Borítókép: A megkérdezett amerikaiak szerint óvatosnak kell lenni egy atomtámadás után (Fotó: MTI/EPA/Zurab Kurcikidze)