Az, hogy az EU-s intézmények készülékein megtiltották a TikTok közösségi videós alkalmazás használatát, csak szépségtapasz. A kínai cég által működtetett, így a kínai kormánnyal együttműködni köteles alkalmazás akkora biztonsági kockázatot jelent, hogy teljesen be kellene tiltani – javasolja a Politico brüsszeli hírportálon megjelent véleménycikkében Dimitar Lilkov, a Wilfried Martens Centre for European Studies, az Európai Néppárt hivatalos agytrösztjének vezető kutatója.
Nincs pótolhatatlan alkalmazás – hangsúlyozza a kutató, és példaként Indiát hozza, ahol a néhány éve Ladakh tartományban Kínával történt összetűzés után 58 további alkalmazással együtt betiltották a platformot. Ráadásul – írja Lilkov – Kína is zárva tartja a saját piacát a nyugati médiumok, közösségimédia-alkalmazások és egyes szoftverek előtt.
A TikTok világszerte rendkívül népszerű, főleg a fiatalok körében, akik egyre inkább innen tájékozódnak, az alkalmazás algoritmusa pedig gyorsan kiismeri a preferenciáikat, és gyakran veszélyes tartalmak felé tereli őket – idézi a kutató egy ezzel kapcsolatos vizsgálat eredményét.
Az alkalmazásnak az Egyesült Államokban 150 millió, az Európai Unióban mintegy százmillió aktív felhasználója van.
Hogy a TikTok betiltása sértené a szabad véleménynyilvánítás elvét? A kutató szerint ebben a esetben helytelen megközelítés erre hivatkozni, ugyanis a platformot Nyugat-ellenes propaganda terjesztésére használják, problematikus a személyes adatok kezelése, ráadásul bizonyítottan felhasználták már nyugati újságírók elleni kémkedésre – sorolja érveit Lilkov, hozzátéve: egyre több bizonyíték van rá, hogy a kínai videós alkalmazás közvetve vagy közvetlenül kártékony a felhasználóknak, egyben egy ellenséges külföldi ország eszköze.
A TikTok használatára vonatkozóan szerte a világon több ország vezetett be korlátozásokat. Legutóbb például Ausztrália, ahol a szövetségi kormány készülékein tiltották be az alkalmazást.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)