Az amerikai elnök a Fehér Házban, a háromoldalú tárgyalás előtt megerősítette: ha bármilyen támadás érne egy Fülöp-szigetekhez tartozó repülőgépet vagy hajót, valamint az ország fegyveres erőit a Dél-kínai-tengeren, az a kölcsönös védelmi megállapodás alapján lépéseket váltana ki amerikai részről. Az Egyesült Államok és a Fülöp-szigetek között hetven éve létezik kölcsönös védelmi egyezmény.
Joe Biden úgy fogalmazott, hogy egységes kiállással mindenki számára képesek jobb jövőt elérni.
A Fülöp-szigetek elnöke, ifjabb Ferdinand Marcos úgy nyilatkozott, hogy a partnerség egy békés, stabil és jólétben élő indiai–csendes-óceáni térség megteremtésére irányul.
A találkozó napirendjén szerepelt a három ország parti őrségeinek részvételével rendszeres járőrszolgálat a Dél-kínai-tenger térségében, valamint gazdasági témák is.
Az amerikai adminisztráció első alkalommal szervezett amerikai–japán–fülöp-szigeteki háromoldalú csúcstalálkozót. Mind Japánnak, mind a Fülöp-szigeteknek területei vitája van Kínával.
A Fülöp-szigetek és Kína parti őrségének hajói között rendszeresek a konfliktusok a Dél-kínai-tengeren, de nyíltan erőszakos incidenshez ezek eddig nem vezettek. A kínai külügyminisztérium szóvivője a washingtoni találkozó kapcsán úgy nyilatkozott, hogy senki nem sértheti meg Kína szuverenitását, tengeri jogait és érdekeit, ezek biztosítása mellett pedig Peking határozottan kitart.
A csúcstalálkozó előtt egy nappal, szerdán külön amerikai–japán legfelsőbb szintű tárgyalások voltak Joe Biden amerikai elnök és Kisida Fumio japán miniszterelnök részvételével, részben biztonsági kérdésekről, részben gazdasági kapcsolatokról.
Borítókép: Joe Biden elnök 2024. április 10-én megbeszélést tart Kisida Fumio japán miniszterelnökkel a washingtoni Fehér Házban (Fotó: AFP/Yomiuri/Kohei Choji)