A Hamász elleni háború árnyékában nyitották meg az izraeli holokauszt-emléknapot Jeruzsálemben

A Hamász elleni háborúról is szólt beszédében az izraeli állam- és kormányfő a jom hasoá, az izraeli holokauszt-emléknap vasárnapi nyitómegemlékezésén Jeruzsálemben, a Jad Vasem holokauszt-emlékközpont központi emlékünnepén.

Forrás: MTI2024. 05. 06. 5:57
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök (Fotó: MTI/EPA pool/Abir Szultan)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén is hat túlélő gyújtotta meg az emlékezés fáklyáit a meggyilkolt zsidók előtt tisztelegve. Egyiküket, Arie Eitanit, akkori nevén Guttman Ármint Egerből deportálták Auschwitzba, ahonnan továbbvitték munkatáborokba, majd túlélt egy halálmenetet is. A háború után visszatért Egerbe, majd Palesztina felé indult. Először elfogták és Ciprusra vitték, ahonnan Izrael megalakulásakor kiszabadult, és Izraelben egy kibuc egyik alapítója lett.

Egy másik fáklyát az erdélyi Szilágynagyfaluból származó Pnina Hefer, akkori nevén Pnina Weiss lobbantott lángra. Édesapja a falu rabbija volt, és huszonegyen voltak testvérek, ő volt a huszadik. Szilágysomlyóról deportálták őket, több lágert is megjárt. A háborút hat gyermek élte túl, Izraelbe vándoroltak, ahol ő maga tanárnőként dolgozott.  

Benjámin Netanjahu miniszterelnök az emléknapi beszédében kijelentette, hogy a Hamász palesztin szervezet október 7-i terrortámadása nem volt holokauszt, de nem azért, mert nem állt szándékukban elpusztítani őket, hanem mert nem volt meg hozzá a képességük. A továbbiakban párhuzamot vont a korábbi antiszemita vádak és a Gázai övezeti háborúban Izrael elleni népirtási vádak között.

Szót emelt a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság esetleges − háborús bűnök címén kiadott − elfogatóparancsa ellen. Mint mondta, szerinte ez a lépés veszélyezteti Izrael önvédelemhez való alapvető jogát.

Még ha Izrael kénytelen is egyedül maradni, egyedül fogunk állni, és továbbra is hatalmas csapást mérünk ellenségeinkre a győzelemig

− közölte a Gázai övezetben zajló háború folytatását ígérve.  

Jichák Hercog államelnök a nyitóbeszédében emlékeztetett arra, hogy Izrael több mint kétszáz napja háborúban áll, s az iszlamista Hamász terrorszervezet továbbra is izraeli túszokat tart fogva a Gázai övezetben.

Felelevenítette az október 7-i, Izrael elleni terrortámadást, és hangsúlyozta annak különbségét a holokauszttól, mert a mintegy fél évvel ezelőtti tragédia ellenére jelenleg egy állam védi a zsidókat a fenyegetésekkel szemben, és kiemelte az egység jelentőségét. Azt is nyomatékosította, hogy Izrael vállvetve áll a diaszpórában élő, jelenleg az antiszemitizmus erősödésével szembenéző zsidókkal.

A holokauszt óta eltelt évtizedekben rendre biztosítottuk magunkat arról, hogy »soha többé«, hogy a zsidó nép soha többé nem áll védtelenül. És mindezek ellenére az októberi mészárlások során mindannyiunkat a holokauszt borzalmai ráztak meg, és visszhangoznak szívünkben

− mondta Herzog.

A megemlékezés a Gázai övezetbe hurcolt izraeli túszokért és a háború különböző frontjain harcoló izraeli katonákért elmondott imával kezdődött.

A központi ünnepséggel egy időben Izrael számos helyén, köztereken és magánlakásokban tartottak közösségi megemlékezéseket, melyeken túlélők köré gyűlve izraeliek ezrei hallgatták meg a visszaemlékezéseket a második világháború során történt, zsidók elleni népirtásról.

 

Borítókép: Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök (Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.