A lap összeállításából az derül ki, hogy 2018 óta összesen 514 esetben érkezett jelentés szivárogtatásról, ebbe azok az ügyek is beletartoznak, amelyekben nem indult büntetőeljárás. A bűnözőknek többféle módszerük van a titkos információkhoz való hozzáférésre. Az egyik a zsarolás, például ha egy rendőr drogfogyasztó, és így közvetlen kapcsolatba kerül az alvilággal, de visszatérő a szexuális kapcsolat kezdeményezése a rendőrség alkalmazottaival – derül ki a lapból. A cikkben több konkrét esetet is bemutatnak, többek között egy fiatal rendőrnőét, aki még végzősként ismerkedett meg egy bandabűnözővel, aki kifejezetten rendőrt keresett partnernek, és a közösségi média segítségével sikerült is. Évekig tartó kapcsolatuk során – bár igen hamar nyilvánvalóvá vált a rendőrnő számára, hogy a férfi nehézsúlyú bűnöző – számos alkalommal szerzett be partnerétől érzékeny információkat.
Legalább harminc rendőri alkalmazottat különböző okok miatt biztonsági kockázatként jelöltek meg a vizsgálatok szerint, 14 esetben komoly bizonyítékok, több esetben ítéletek is azt mutatják, hogy a rendőrség alkalmazottai titkos információkat tártak fel a szervezett bűnözők előtt. Négy esetben bizonyítást nyert az is, hogy a kiszivárogtatások időben egybeesnek legalább négy bosszútámadással, ahol emberek megsérültek vagy meghaltak, két ember halálához közvetlenül a cikkben bemutatott rendőrnőtől megszerzett információk vezettek, egy dupla gyilkosságban.
Új kihívásokkal néznek szembe a svéd rendőrök
Míg húsz-huszonöt éve az erőszakos bűncselekmények majdhogynem ismeretlenek voltak Svédországban, mára négyből három elítélt bűnöző külföldi születésű, akik elsősorban a Közel-Keletről importálják a módszereiket. A migrációs válság óta tovább erősödött bűnözési hullámmal továbbra is nehezen megbirkózó svéd rendőrségnek még mindig van mit tanulnia a szervezett és erőszakos bűncselekményekről. Hétfőn Gunnar Strömmer igazságügyminiszter – a Dagens Nyheter cikke megjelenésekor – éppen New Yorkban tartózkodott. A város rendőrségén történt látogatását követően azt nyilatkozta az Aftonbladet riporterének, hogy még sokat tanulhatnak az amerikai rendőröktől, például a fiatalkorú bűnözők toborzásának megfékezésében, a bűnelkövetői csoportokhoz kapcsolódó vagyonok zárolásában és például a térfigyelő kamerák használatában.
Borítókép: Tüntetők lángoló autókkal a háttérben Malmö egyik bevándorlók lakta negyedében 2023. szeptember 4-én hajnalban (Fotó: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Johan Nilsson)