2004: az EU legnagyobb bővítése
Magyarország részese volt az EU legnagyobb bővítési folyamatának. Hazánkkal 1991. december 16-án kezdődött el a csatlakozási folyamat: ekkor a tömb társulási megállapodást kötött Magyarországgal. Két évvel később az Európai Tanács meghatározta a kelet-európai országok csatlakozásának feltételeit a koppenhágai ülése során, melyek között politikai, gazdasági kritériumok is szerepeltek, köztük a stabil és demokratikus intézményrendszer, a jogállam, az emberi és a kisebbségi jogok érvényesülése, valamint a működő piacgazdaság megléte. 1994. április elsején Magyarország hivatalosan is benyújtotta kérelmét a csatlakozásra, majd 1998-ban megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások az Európai Unió és Magyarország között.
2002-ben a csatlakozási tárgyalások eredményesen befejeződtek, 2003. április 12-én Magyarország népszavazást tartott a csatlakozásról. Az összes parlamenti párt a csatlakozás mellett kampányolt, a szavazók többsége (84 százaléka) szintén az EU-tagság mellett voksolt. A folyamat eredményeként 2004-ben hazánk uniós tagállam lett.
Asztalon az EU újabb bővítése
Mára az EU hatalmas növekedésen ment keresztül: 27 tagállammal rendelkezik, és történelme során mindössze egyszer fordult elő kilépés, 2020-ban, az Egyesült Királyság részéről. Ám az európai integrációnak is nevezett bővítési folyamatok nem állnak le, több ország is benyújtotta a csatlakozási kérelmét vagy már tagjelölti státussal rendelkezik.
Az orosz–ukrán háború kitörését követően a nyugat-balkáni országok csatlakozása vált prioritássá.
Észak-Macedónia az Európai Unió hivatalos tagjelöltje 2005. december 17. óta, ám a csatlakozási tárgyalások csupán 2022 nyarán kezdődtek meg. A második helyen Szerbia áll, mely 2009. december 19-én nyújtotta be kérelmét, két évvel később pedig már tagjelölti státust kapott. Mindeközben Montenegró is jelezte, csatlakozna az EU-hoz: 2010 decemberben kapott tagjelölti státust. Albánia szintén évek óta várakozik a csatlakozásra. 2014 júniusában tagjelölti státust kapott, az első kormányközi konferenciára pedig 2022 júliusában került sor. Bosznia-Hercegovina pedig 2022 decembere óta szerepel a tagjelöltek között. A rekordot viszont Törökország tartja, mely 1999 decemberében kapott tagjelölti státust, a csatlakozási tárgyalások 2005 óta tartanak.
Az orosz–ukrán háború mindenképpen új lendületet adott a balkáni országoknak, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig korábban leszögezte: a soros magyar elnökség alatt kiemelt ügyként kezelik az EU bővítését.