Az EU legnagyobb bővítése: Magyarország húsz éve tagja a közösségnek

Évtizedekre nyúlik vissza az Európai Unió története: 1951-ben már az Európai Szén- és Acélközösség ernyője alatt összeállt az a hat ország, amelyek alapjait adták a későbbi, 1993-ban megalakuló EU-nak. A közösség létszáma azóta 27-re emelkedett, és a környező országok sorra várnak arra, hogy csatlakozzanak. 2004. május elseje az uniós történetben mérföldkő volt: Magyarországgal együtt az egyik legnagyobb bővítésre került sor.

2024. 05. 01. 10:41
Illusztráció Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia – ez az a tíz ország, mely éppen húsz évvel ezelőtt, 2004. május elsején csatlakozott az európai országok zömét tömörítő Európai Unióhoz.

A közösséget hat ország – Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, Németország és Olaszország – alapította a második világháborút követően.

 

2004: az EU legnagyobb bővítése

Magyarország részese volt az EU legnagyobb bővítési folyamatának. Hazánkkal 1991. december 16-án kezdődött el a csatlakozási folyamat: ekkor a tömb társulási megállapodást kötött Magyarországgal. Két évvel később az Európai Tanács meghatározta a kelet-európai országok csatlakozásának feltételeit a koppenhágai ülése során, melyek között politikai, gazdasági kritériumok is szerepeltek, köztük a stabil és demokratikus intézményrendszer, a jogállam, az emberi és a kisebbségi jogok érvényesülése, valamint a működő piacgazdaság megléte. 1994. április elsején Magyarország hivatalosan is benyújtotta kérelmét a csatlakozásra, majd 1998-ban megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások az Európai Unió és Magyarország között.

2002-ben a csatlakozási tárgyalások eredményesen befejeződtek, 2003. április 12-én Magyarország népszavazást tartott a csatlakozásról. Az összes parlamenti párt a csatlakozás mellett kampányolt, a szavazók többsége (84 százaléka) szintén az EU-tagság mellett voksolt.  A folyamat eredményeként 2004-ben hazánk uniós tagállam lett.

 

Asztalon az EU újabb bővítése

Mára az EU hatalmas növekedésen ment keresztül: 27 tagállammal rendelkezik, és történelme során mindössze egyszer fordult elő kilépés, 2020-ban, az Egyesült Királyság részéről. Ám az európai integrációnak is nevezett bővítési folyamatok nem állnak le, több ország is benyújtotta a csatlakozási kérelmét vagy már tagjelölti státussal rendelkezik.

Az orosz–ukrán háború kitörését követően a nyugat-balkáni országok csatlakozása vált prioritássá.

Észak-Macedónia az Európai Unió hivatalos tagjelöltje 2005. december 17. óta, ám a csatlakozási tárgyalások csupán 2022 nyarán kezdődtek meg. A második helyen Szerbia áll, mely 2009. december 19-én nyújtotta be kérelmét, két évvel később pedig már tagjelölti státust kapott. Mindeközben Montenegró is jelezte, csatlakozna az EU-hoz: 2010 decemberben kapott tagjelölti státust. Albánia szintén évek óta várakozik a csatlakozásra. 2014 júniusában tagjelölti státust kapott, az első kormányközi konferenciára pedig 2022 júliusában került sor. Bosznia-Hercegovina pedig 2022 decembere óta szerepel a tagjelöltek között. A rekordot viszont Törökország tartja, mely 1999 decemberében kapott tagjelölti státust, a csatlakozási tárgyalások 2005 óta tartanak.

Az orosz–ukrán háború mindenképpen új lendületet adott a balkáni országoknak, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig korábban leszögezte: a soros magyar elnökség alatt kiemelt ügyként kezelik az EU bővítését.

Szintén az orosz–ukrán háború következménye, hogy a kelet-európai országok is tagjai szeretnének lenni a közösségnek. Moldova 2022 márciusában nyújtotta be kérelmét, tavaly decemberben pedig tagjelölti státust kapott. A bővítés ráadásul még Törökországon is túlmutatna, ugyanis Georgia is jelezte, tagja lenne az EU-nak: kérelmét 2022 márciusában nyújtotta be, tavaly decemberben tagjelölti státust kapott. 

 

Az EU tagja lehet Ukrajna is?

Ukrajna esete is különleges, figyelembe véve a jelenlegi háborús helyzetet. Az ország 2022. február 28-án nyújtotta be az európai uniós tagság iránti kérelmét, és már júniusban tagjelölti státust kapott – ezzel a posztszovjet országot az eddigi leggyorsabb folyamattal tisztelték meg.

Arra azonban szakértők is rámutattak, valamint a nyugat-balkáni országok példája is ezt igazolja: Kijevnek minden bizonnyal még várnia kell pár évet az EU-tagságra.

Ráadásul a csatlakozásnak temérdek olyan feltétele van, melyeket ez idáig nem sikerült megoldani, ezek között szerepel a kárpátaljai magyarság jogainak kérdése. Ukrajna az elmúlt években számos lépést tett azért, hogy háttérbe szorítsa a magyar nyelvet, és nem egy magyarellenes akcióra került sor a térségben. Arra is volt számos példa, hogy a kárpátaljaiakat erőszakos módon igyekeznek elhurcolni a háborúba.

 

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.