Az Európai Unió stratégiái sorra buktak el az elmúlt években

– Ma a NATO-ra nagyobb szükség van, mint a történelem során valaha – jelentette ki kedden a Magyar Atlanti Tanács közgyűlését megelőzően Németh Zsolt. Az esemény során átadták Vizi E. Szilveszternek, a szervezet előző, tíz éven keresztül hivatalban lévő elnökének a 2023. évi Antall József-díjat, melynek külföldi díjazottja tavaly Jens Stoltenberg NATO-főtitkár volt. A díjátadás után Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes tartott előadást a magyar uniós soros elnökségről.

2024. 05. 28. 19:01
Az Európai Unió logója a tagállami zászlók mellett az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülése idején, 2024. február 28-án. Fotó: MTI/EPA Ronald Vittek
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bő egy hónap múlva Magyarország átveszi az uniós soros elnökség tisztségét, az átvételre egy rendkívüli időpontban kerül sor: konfliktusok sora dúl az egész világban, uniós szinten pedig a június 9-i választások után új Európai Parlament áll fel, továbbá lejár a jelenlegi Európai Bizottság mandátuma is. Az uniós soros elnökség prioritásairól tartott előadást Zsigmond Barna Pál, az Európai Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese kedden, a Magyar Atlanti Tanács (MAT) eseményén.

Gazdasági válság, energiaválság, koronavírus-válság, migrációs krízis, háború és szankciók következményei

– sorolta az Európát sújtó válságokat, melyekkel egyidőben veszi át július elsején Magyarország a soros elnökséget.

Zsigmond Barna Pál, az Európai Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese. Fotó: Dócza Edith Krisztina

Hangsúlyozta, Európa az elmúlt időszakban rossz stratégiát követett, többek közt az orosz–ukrán háború kérdésében is. Ukrajnának ugyanis abban a hitben adtak meg minden támogatást, hogy győzni fog Oroszországgal szemben, ám a fronton koránt sem látni ennek jelét, az oroszellenes szankciókkal kapcsolatban pedig azt remélték, Moszkva meggyengül, amire szintén nem került sor, ennek ellenére az újabb szankciós csomag már úton van.

Mindezeken túl hazánkat is érik a támadások Brüsszel részéről, mégpedig a jogállamisági eljárások eszközével. Zsigmond Barna Pál röviden kitért Lengyelországra is, melynek esetében egyértelműen látni a kettős mérce jeleit: mióta ugyanis Donald Tusk a közép-európai ország miniszterelnöke, a korábban feltételül megszabott jogszabályok hatályba léptetése nélkül szüntették meg az eljárást.

Előadása második felében a magyar soros elnökség prioritásait sorolta fel:

  • Új Európai Versenyképességi Megállapodás elfogadása, melynek célja többek közt a gazdasági növekedés újraindítása, a kis- és középvállalkozások támogatása, a rugalmas munkaerőpiac biztosítása, valamint a belső piac elmélyítése
  • A védelempolitika uniós szintű megerősítése, hogy a saját biztonságának garantálásában az EU nagyobb szerepet kapjon.
  • Következetes és érdemeken alapuló bővítéspolitika követése – mely egyébként az EU egyik legsikeresebb politikája –, beleértve a Nyugat-Balkán csatlakozásának támogatását. 
  • Illegális migráció megfékezése, csökkentve az Európát érő biztonsági kockázatokat – a Migrációs és Menekültügyi Paktum ugyanis nem nyújt valós megoldást. A célkitűzéssel kapcsolatban kiemelte továbbá a migrációt kiváltó okok helyben kezelését, a harmadik országokkal való hatékony együttműködést.
  • Kohéziós politika jövőjének kialakítása, köztük az egyik régiók felzárkóztatása.
  • Gazdaközpontú uniós agrárpolitika folytatása, melynek kapcsán az Európa-szerte utcákra vonuló gazdák megmozdulásaira emlékeztetett.

– Kellő józanság kell, Magyarország azon lesz, hogy Európa jó irányba tartson – zárta szavait az államtitkár.

 

Átadták az Antall József-díjat hazai kitüntetettjének

Az esemény során továbbá Csóti György, a MAT jelenlegi elnöke átadta elődjének, a szervezet tíz éven át hivatalban lévő elnökének, Vizi. E. Szilveszternek a 2023. évi Antall József-díjat, melynek külföldi kitüntetettje ugyanebben az évben Jens Stoltenberg NATO-főtitkár volt.

Vizi E. Szilveszter, a Magyar Atlanti Tanács (MAT) volt elnöke. Fotó: Dócza Edith Krisztina

„A tudományosságot képviseli köreinkben” – osztotta meg gondolatait Vizi E. Szilveszter munkásságával kapcsolatban Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának elnöke. Kiemelte, a biztonság érdekében elengedhetetlen, hogy átfogó kapcsolat legyen a biztonság és a tudomány között. A MAT előző elnöke megköszönte a bizottság támogatását, kiemelve, hogy a szervezettel együtt fontos szerepet játszottak Magyarország NATO-tagságában.

Borítókép: Az Európai Unió logója a tagállami zászlók mellett az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülése idején, 2024. február 28-án (Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.