Bírósági eljárással fenyegeti az Európai Ügyészség (EPPO) az Európai Bizottságot, miután az bejelentette, hogy megvonja tőle az informatikai támogatást. Laura Codruta Kövesi már megindította a bíróság előtti utolsó lépcsőfoknak számító egyeztetési eljárást.
Az EPPO 2021-es megalakulásakor az Európai Bizottság vállalta, hogy határozatlan ideig informatikai támogatást nyújt az uniós pénzekkel való visszaéléseket vizsgáló szervezetnek. Ennek visszavonása az EPPO becslése szerint mintegy ötmillió eurós lyukat ütne a szervezet költségvetésén, és az ügyészek attól tartanak, hogy ez ellehetetlenítené a munkájukat.
Az egyoldalú döntés …, hogy 2024. december 31-én megszüntetik az említett szolgáltatások nyújtását az EPPO számára, azzal a kockázattal jár, hogy az unió független ügyészi hivatala képtelenné válik feladatai ellátására és küldetésének teljesítésére
– idézi Kövesi a bizottságnak címzett levelét a Politico brüsszeli hírportál.
Az EPPO csak a tavalyi évben több mint kétszáz nyomozást indított például a helyreállítási alap forrásaival való visszaélések miatt.
Meglehetősen szokatlan lépésnek számít, hogy egy uniós intézmény perrel fenyeget egy másikat. Az Európai Bizottság tagadja, hogy befolyásolni akarta volna az EPPO munkáját a lépéssel.
Az Európai Ügyészség vizsgálja Ursula von der Leyen valkcinabeszerzési ügyét
Mint arról beszámoltunk, nemrég az EPPO átvette az Ursula von der Leyen bizottsági elnök vakcinabeszerzési ügyének vizsgálatát. Bár az uniós ügyészség egyértelműen rendelkezik illetékességgel az ügyben, a belga vizsgálóbíró azt szeretné, ha az ő kezében maradna a nyomozás. A kérdésről a héten határoz a liege-i bíróság – tette közzé az Euractiv brüsszeli hírportál.
A botrányt botrányra halmozó Ursula von der Leyen 2021-ben sms-ben egyeztetett Albert Bourlával, a Pfizer gyógyszergyártó óriás vezérigazgatójával 1,8 milliárd adag Covid-vakcina megvásárlásáról. Amikor az uniós hatóságok vizsgálódni kezdtek a korrupciógyanús egyezség körül, Von der Leyen hivatala nem adta át a vonatkozó sms-eket, ezek máig nem kerültek napvilágra.
Az Európai Bizottság elnöke ellen 2023-ban egy Frederic Baldan nevű aktivista indított pert a liege-i bíróság előtt, többek között közokiratok megsemmisítésével, jogtalan gazdagodással és korrupcióval vádolva von der Leyent. A keresethez később Lengyelország és Magyarország is csatlakozott, a Tusk-kormány azonban kihátrált az ügyből.
A vakcinabotrány kapcsán egy másik bírósági ügy is folyamatban van, ugyanis a New York Times amerikai napilap is pert indított az sms-ek kiadásának megtagadása miatt.
Borítókép: Laura Codruta Kövesi, az Európai Ügyészség román főügyésze (Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)