Győztek a szocialisták Katalóniában, de Spanyolország egysége múlik rajtuk

Vasárnap előre hozott választásokat tartottak Katalóniában. Bár a szocialista párt szerezte meg a legtöbb szavazatot, nem lesz képes önállóan kormányozni a régiót, hanem ki kell egyeznie valamelyik szeparatista párttal.

2024. 05. 13. 6:04
ILLA, Salvador
Barcelona, 2024. május 12. Salvador Illa, a Katalán Szocialista Párt vezetõje és regionális elnökjelöltje voksol az autonóm közösség 15. parlamentjérõl tartott katalán regionális választásokon az észak-spanyolországi Barcelonában 2024. május 12-én. MTI/EPA/EFE/Albert Estevez Fotó: Albert Estevez
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialisták nyertek, a szökevény Puigdemont a vártnál sokkal népszerűbb lett, a republikánusok kerültek döntő szerepbe, de a jobboldal erősödött leginkább – ez a vasárnapi katalóniai választások mérlege.

Salvador Illa, a Katalán Szocialista Párt vezetője és regionális elnökjelöltje voksol az autonóm közösség 15. parlamentjéről tartott katalán regionális választásokon az észak-spanyolországi Barcelonában 2024. május 12-én. MTI/EPA/EFE/Albert Estevez
Salvador Illa, a Katalán Szocialista Párt vezetője és regionális elnökjelöltje voksol az autonóm közösség 15. parlamentjéről tartott katalán regionális választásokon az észak-spanyolországi Barcelonában 2024. május 12-én. (Fotó: MTI/EPA/EFE/Albert Estevez)

Ahogy azt a felmérések előre jósolták, az előre hozott választásokat a szocialista párt (PSC) nyerte meg Salvador Illa vezetésével, aki a koronavírus-járvány idején Pedro Sánchez egészségügy minisztereként került előtérbe a politikai palettán. Nem lesz azonban egyszerű dolga, ha a régió elnökeként szeretné folytatni pályafutását, ugyanis messze zárt az abszolút többségtől (68 mandátum), mindössze 42 parlamenti helyet szerzett pártjának. Bár ez az eredmény kilenc pluszszéket jelent a 2021-es választásokhoz képest, nem elég ahhoz, hogy önállóan kormányozzon, így szövetséget kell kötnie valamelyik nacionalista párttal.

A második helyen a szeparatista Junts per Catalunya (Együtt Katalóniáért) zárt Carles Puigdemont vezetésével, a vártnál sokkal jobb eredménnyel, 35 mandátumot bezsebelve. A politikus annak ellenére ilyen népszerű a katalánok körében, hogy miután 2017-ben alkotmányellenesen kikiáltotta a régió függetlenségét, a felelősséget nem vállalva Belgiumba menekült és máig nem tette be a lábát Spanyolországba. A vasárnapi előre hozott választásokon csak úgy tudott indulni, hogy a spanyol baloldali kormánykoalíció heteken belül amnesztiát ad neki, így a bíróságok nem tudják majd felelősségre vonni tetteiért.

A katalán republikánusok zártak a harmadik helyen, viszont rengeteg, összesen 13 parlamenti helyet veszítettek 2021-hez képest. Pere Aragonés, aki mostanáig Katalónia elnöke volt, egyáltalán nem szerepelt jól, sőt úgy tűnik, hogy szimpatizánsainak egyáltalán nem tetszett visszafogott függetlenségpárti politikája és inkább máshová pártoltak át.

A konzervatív Néppárt (PP) eközben óriási előrelépést könyvelhetett el tegnap este, ugyanis 15 mandátumot szerzett, ami 12-vel több az előző választási eredményekhez képest. Ezzel a jobboldal ismét döntő szerepbe került a katalán törvényhozásban.

A szintén jobboldali Vox is kiválóan muzsikált, megőrizte 11 mandátumát és a szélsőbaloldali erőket tömörítő Comunst könnyedén utasította maga mögé, mely hat parlamenti széket szerzett.

Miután a Junts csak akkor hajlandó megállapodni a szocialistákkal, ha Puigdemont ülhet be az elnöki székbe, Pedro Sánchez pártjának meg kell szereznie a republikánusok és a Comuns támogatását a kormányalakításhoz. Aragonés azonban Puigdemont-hoz hasonlóan már előre közölte, hogy csak akkor kötnek koalíciót a szocialista párttal, ha a következő ciklusban Katalónia megtarthatja az elszakadásához szükséges alkotmányellenes népszavazást, így a tárgyalások kicsit sem lesznek egyszerűek.

 Salvador Illának gyakorlatilag arról kell döntenie, hogy hű marad-e a spanyol alaptörvényhez és megőrzi Spanyolország egységét, vagy a miniszterelnökhöz hasonlóan olyan egyezséget köt meg, amivel még nagyobb teret nyit a katalán függetlenedésnek.

Puigdemont fő célja eközben nem titkoltan az lesz, hogy blokkolja a szocialista kormányalakítást és elérje, hogy Katalóniában új választásokat írjanak ki. Azt tervezi ugyanis, hogy tegnapi sikere után összeolvasztja az összes katalán függetlenségpárti erőt és ennek vezetőjeként indul majd újra az elnöki székért. Ebben az esetben garantált lenne számára a régióvezetői pozíció és több mint hat évig tartó bujkálás után újra ő maga vezethetné el Katalóniát a Spanyolországtól való elszakadásig.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.