Egy új tanulmány szerint az öngyilkossági kísérletek és öngyilkosságok kockázata több mint 12-szer magasabb azok körében, akik „nemi identitást megerősítő műtéten” estek át, mint azoknál, akik nem estek át ilyen műtéten, írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Ez megcáfolja azt a korábbi narratívát, miszerint azért van szükség – már akár gyerekkorban – a nemváltó kezelésekre, mert ellenkező esetben nő – egyebek mellett – az öngyilkosság kockázata.
A februárban közzétett, hosszú távú tanulmányban 2772 embert követtek nyomon 11 és 26 éves koruk között.
Kimutatták, hogy a legtöbb ember kinövi a nemi diszfóriát.
A hivatalos megfogalmazás szerint „a nemi diszfória az a kellemetlen érzés és szenvedés, amelyet az ember akkor érez, amikor nemi identitása nem egyezik a születésekor kijelölt nemével. Ez jelentős mentális betegséghez vagy fogyatékossághoz vezethet”.
A vizsgálat kezdetén minden tizedik gyermek különböző fokú „nemi diszkonformitást” fejezett ki. Huszonöt éves korukra azonban már csak minden huszonötödik fejezte ki, hogy „gyakran” vagy „néha” elégedetlen a nemével.
A vizsgálat szerint bár a nemi semlegesség viszonylag gyakori a korai serdülőkorban, az életkor előrehaladtával általában csökken, és úgy tűnik, hogy a fejlődés során rosszabb önképpel és mentális egészséggel jár együtt.
Az első tanulmány arra a következtetésre jut, hogy a nemi identitást megerősítő műtét „szignifikánsan összefügg az öngyilkossági kísérletek megnövekedett kockázatával”, és hangsúlyozza az „átfogó pszichiátriai támogatás” szükségességét a beavatkozás után.
A tanulmányok megkérdőjelezik azokat az állításokat, amelyek szerint a nemi megerősítő műtétek valóban megelőzik az öngyilkosságot.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)