Az olaszok utolsóként zárják le az urnákat. A berobbant meleg miatt döntöttek a késő esti urnazárás mellett, hogy azok az állampolgárok is élhessenek a jogukkal, akiknek problémát jelent a forróság.
Valamivel több, mint 51 millió olasz állampolgár jogosult a szavazásra, akik 76 képviselőt juttathatnak az Európai Parlamentbe. A választási szándékra vonatkozó legutolsó felmérések szerint az Olasz Testvérek 27 százalékkal, a baloldali Demokrata Párt 20 százalékkal, az Ötcsillag Mozgalom 16 százalékkal, a Liga 9 százalékkal, a Hajrá, Olaszország 8,5 százalékkal a Zöldek és Olasz Baloldal Szövetsége párt 4,9 százalékkal juthat az Európai Parlamentbe.
Ez hozzávetőlegesen azt jelentené, hogy az Olasz Testvérek 23, a baloldali Demokrata Párt 17, az Ötcsillag Mozgalom 13, a Liga 8, a Hajrá, Olaszország 7, a Zöldek és az Olasz Baloldal Szövetsége párt pedig 4 képviselőt ültethet az Európai Parlamentbe.
Szavazásról szavazásra egyre kevesebben járulnak az urnákhoz Itáliában. A 2019-es EP-választásokon a jogosultak 54 százaléka élt demokratikus jogával és adta le voksát.
Giorgia Meloni miniszterelnök felhívta az állampolgárok figyelmét, hogy óriási a tét, Európa jövője forog kockán. A kontinens békéje és biztonsága az új európai politikai vezetés kezében lesz. Az olasz állampolgárok aggodalommal szemlélik a háborús narratívát. Az Oroszország és Ukrajna között kirobbant konfliktus óta a béke melletti legerőteljesebb hangot Matteo Salvini kormányfőhelyettes, a Liga elnöke képviseli.
Antonio Tajani külügyminiszter, a Hajrá, Olaszország! kormánypárt elnöke többször hangsúlyozta, hogy Itália nem küld olasz katonákat Ukrajnába, és az olasz fegyverkészleteket nem használhatják fel Oroszország területén.
A kontinens békéje mellett a migráció jövőbeli kezelése is központi kérdést jelent Róma számára. A hétvégi voksolások az Itáliába érkezők befogadására, az emberkereskedelem visszaszorítására és a kiindulási országokkal kötött megegyezésre is hatással lesz.
Míg a kormánypártok megállítanák az illegális migrációt, felgyorsítanák az ország területén illetéktelenül tartózkodó személyek kitoloncolását, addig az ellenzéki baloldal hatásosabb befogadó rendszer építését, a korábbi migrációs paktum és a dublini szerződés továbbgondolását sürgeti.
A Giorgia Meloni vezette Olasz Testvérek párt szerint Európának kell eldöntenie, hogy ki lép be a területére, nem a bűnszervezeteknek, amelyek fegyverként, a kormányok destabilizálására használják a migrációs áramlatokat. Úgy vélik, az életmentés kötelesség, ahogyan a menedékjog biztosítása is, a baloldal által erőltetett ellenőrzés nélküli bevándorlás és a kontinensre érkezettek újraelosztása azonban kudarcra van ítélve. A Matteo Salvini vezette Liga a kontinens szárazföldi és tengeri külső határvédelmét szorgalmazza európai uniós forrásokból.
Ezzel ellentétben ambiciózus és bátor migrációs politikát sürgetnek a baloldali pártok. Olyan Európát akarnak, amely megnyitja ajtaját a konfliktusok, a környezeti katasztrófák, a nehéz társadalmi-gazdasági feltételek között élők előtt. Ugyanakkor megszüntetnék a kitoloncolásra várók zárt táborait Itália területén és Albániában.
Az Öt Csillag Mozgalom többek között a bevándorlók automatikus és kötelező elosztását hangoztatja a tagországok között. A Zöldek és Olasz Baloldal Szövetsége szerint az országhatároknak nem falaknak, hanem kitárt kapuknak kell lenniük.
Matteo Salvini a szavazások előtti napon úgy fogalmazott, a népek szabad Európáját ünnepelhetjük június 8–9-én. Itália zsúfolásig telt illegális bevándorlókkal, akik felforgatják Milánót, Rómát, Nápolyt és Palermót. Vissza kell állítani a határvédelmet és haza kell küldeni az Európa területén illetéktelenül tartózkodó bevándorlókat.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök az első szavazók között volt szombaton Olaszországban.