Az Institute Foresight és az ARGE Wahlen közvélemény-kutató cégek, az APA hírügynökség, az ORF és a Puls4 televíziók felmérései szerint az EP-választáson első helyen végzett az FPÖ eddigi csúcseredményének számító 1996-os EP-választáson elért 27 százalék körüli eredménnyel. Az Osztrák Néppárt (ÖVP) és a szociáldemokraták (SPÖ) történetük legrosszabb eredményére – nagyjából 24 százalékra, illetve 23 százalékra – számíthatnak. A Zöldek és a liberális NEOS mintegy tízszázalékos támogatottságot kaphat.
Herbert Kickl, az FPÖ elnöke szerint az eredményt „alázattal és hálával” fogadják, és „első helyre állítják a nép érdekeit”.
Ezt a megbízást mi, szabadságpártiak, minden szinten következetesen meg fogjuk valósítani
– húzta alá. A voksolás – mint fogalmazott – „egy határozott, következetes politika fontosságát bizonyítja”. Kiemelte, hogy a szakaszcélt sikerült elérni, és továbbra is az osztrák polgárok bizalmának elnyerésére fognak törekedni. Kickl egyben bejelentette, hogy megindítják a következő szakaszt, vagyis a kancellári tisztség megszerzését.
Lépésről lépésre visszaszerezzük országunkat
– hangoztatta Harald Vilimsky, az FPÖ listavezetője is Kickl oldalán felszólalva.
Vilimsky azt is bejelentette, hogy szerdán a francia Nemzeti Tömörülés (RN) vezéralakjával, Marine Le Pennel fog megbeszélést tartani az Identitás és Demokrácia (ID) frakció kiszélesítéséről az EP-ben, nyitva tartva az újracsatlakozás lehetőségét a nemrég kizárt Alternatíva Németországnak (AfD) is.
Célom egy nagyszabású szabadságpárti reformszövetség megalakítása. Nagyon-nagyon sok párt hajlandó erre
– húzta alá Vilimsky. Reinhold Lopatka, az ÖVP listavezetője keserűnek nevezte pártja szavazatveszteségeit, és feladatként jelölte meg, hogy az őszi parlamenti választásokig tegyenek rendet a pártban.
Az SPÖ, úgy tűnik, továbbra is nehéz fázisban van
– vonta le következtetést csalódottan Andreas Schieder, a szociáldemokraták listavezetője.
Borítókép: Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke (Fotó: AFP/Alex HALADA)