Egy új közvélemény-kutatás szerint a kanadaiak attól tartanak, hogy hamarosan világháború törhet ki. Kanada lakosai ugyanakkor kételkednek abban, hogy az országuk készen áll-e a harcra egy ilyen konfliktusban a következő évtizedben.
Az Abacus Data felmérése szerint a válaszadók 37 százaléka gondolja úgy, hogy a következő 5-10 éven belül „talán” kitör a világháború. További 21 százalék azt mondta, hogy egy ilyen háború „valószínűleg” ki fog törni, míg 9 százalék azt mondta, hogy „határozottan” megtörténik. Ezek az adatok azt mutatják, hogy az emberek több mint fele fél a háború kitörésétől.
Ehhez képest 25 százalék mondta azt, hogy ez valószínűtlen, és 9 százalék gondolja úgy, hogy ennyi idő alatt „biztosan nem” fog kitörni a világháború.
Eközben a felmérésre válaszolók többsége – 55 százaléka – azt mondta, hogy „egyáltalán nem bízik abban, hogy Kanada kész háborút vívni a következő 10 évben”.
A szövetségi kormány egyébként azt ígéri, hogy több tízmilliárd dollárral megnöveli a katonai kiadásokat, de nyomás nehezedik rá, hogy még tovább menjen. A cél, hogy felkészítse a kanadai fegyveres erőket a szakértők szerint a mostaninál is veszélyesebb és instabilabb világra. A második világháború vége óta Európa legnagyobb konfliktusa dúl Ukrajnában, az Izrael és a Hamász közötti háború továbbra is vérengzésekkel jár a Közel-Keleten, emellett geopolitikai feszültségek vannak az atomfegyverrel rendelkező hatalmak között.
Az Abacus által végzett közvélemény-kutatás válaszadóinak abban is eltértek a nézetei, hogy szerintük Kanada „közvetlenül harcolni fog-e” egy háborúban a következő 10 évben. 34 százalék azt mondta, hogy „talán”, míg összesen 26 százalék véli úgy, hogy „valószínűleg” vagy „határozottan” igen.
Arra a kérdésre, hogy az öt feltételezett ellenfél közül Kanada melyikkel áll majd nagy valószínűséggel háborúban a következő évtizedben, 48 százalék Oroszországot választotta, 26 százalék pedig Kínát. További kilenc százalék Észak-Koreát, kilenc százalék Iránt, nyolc százalék pedig Indiát jelölte meg.